menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

AGÜ, Yenilikçi Üniversiteler sıralamasında İlk 30’da

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ); covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl değerlendirme kriterleri arasına ilk kez alınan 'Kriz Yönetimi ' kategorisinde dünya 2’ncisi, ayrıca 'Öğrenci Hareketliliği ve Ulaşılabilirlik ' kategorisinde de dünya 6’ncısı olarak büyük bir başarı elde etti.
18 Haziran 2021, Cuma

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Harvard ve Oxford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı, WURI 2021 Dünya Yenilikçi Üniversiteleri sıralamasında ilk 30’da yer aldı. Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl değerlendirme kriterleri arasına ilk kez alınan 'Kriz Yönetimi ' kategorisinde dünya 2’ncisi, ayrıca 'Öğrenci Hareketliliği ve Ulaşılabilirlik ' kategorisinde de dünya 6’ncısı olarak büyük bir başarı elde etti. İki yıl üst üste listede ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi olan AGÜ hem üniversiteye hem de Türkiye’ye büyük bir başarı kazandırmış oldu. Üniversitelerin topluma gerçek katkılarını değerlendirmek amacıyla, Hansa Üniversiteler Birliği tarafından oluşturulan, dünyadaki en iyi üniversitelerin yer aldığı WURI 2021 sıralamasında AGÜ, 27’nci sırada yer aldı. Sıralamada üniversitelerin yenilikçi yönleri, üniversite-sanayi iş birlikleri, girişimcilik, etik değerler, kriz yönetimi, öğrenci hareketliliği ve ulaşılabilirlik gibi birbirinden farklı kriterlerin değerlendirmeye alındı. Daha önce Türkiye’de 'Uzaktan eğitim sürecini daha iyi yöneten devlet üniversiteleri ' sıralamasında birinci olan AGÜ, Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl ilk kez değerlendirmeye alınan 'Kriz Yönetimi ' kategorisinde dünya 2’ncisi olurken, ayrıca 'Öğrenci Hareketliliği ve Ulaşılabilirlik ' kategorisinde dünya 6’ncılığını elde etti.

"İki yıl üst üste ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi"

Dünya sıralamasında iki yıl üst üste ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi olma başarısını da gösteren AGÜ hem Türkiye’yi temsil etti hem de ülkemizin yükseköğretim alanında tanıtımına büyük katkı sağladı. Bu başarıyı değerlendiren Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, AGÜ’nün kısa sürede Times Higher Education (THE), QS (Quacquarelli Symonds), U-Multirank gibi dünyanın prestijli yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının dikkatini çekmeyi başardığını söyledi.

Aynı zamanda Hansa Üniversiteler Birliği üyesi de olan AGÜ’nün uzun vadeye yayılan, planlı bir uluslararasılaşma ve markalaşma stratejisi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Yılmaz, bu amaca ulaşma noktasında emin adımlarla ilerlediklerini de ifade etti.

>>İHA

Diğer EĞİTİM Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır