Kayserililer üzgün - Her güzel şey gibi bunun da sonu geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği Nisan 2023'ten bu yana devam eden ücretsiz doğalgaz desteğinde sürenin sonuna gelindi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayserililer üzgün - Her güzel şey gibi bunun da sonu geldi!

2023 Nisan ayından bu yana devam eden ücretsiz doğalgaz desteği için sürenin sonuna gelindi. Yaklaşık 20 milyon haneye verilen 25 metreküplük doğalgaz desteğinin sona ermesi ile faturalarda artık 150 TL’lik aylık destek de sona ermiş oldu. Bundan sonra faturalar nasıl olacak? Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

Geçtiğimiz yıl başlatılan ve tüm haneler için geçerli olan ücretsiz doğalgaz desteğinin bitmesine sayılı günler kaldı. İndirimin tadını alan vatandaşlar endişeli. 12 ay boyunca faturasını indirimli ödeyen vatandaşların faturaları cep yakacak.

Kış mevsimi ile birlikte konutlarda doğalgaz tüketimi artmaya başladı. Geçtiğimiz yıl içinde açıklanan kararname sonrasında 1 yıllık süreyle konutlarda 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyordu.

Kararnameye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde doğal gaz faturalarının mutfak ve banyoda kullanılan 25 metreküplük kısmına indirim yapılmıştı. Bu indirim yaklaşık 150 TL’ye denk geliyordu. Ancak bu doğal gaz indirimi önümüzdeki Nisan ayı itibari ile bitiyor.
Bu durum, 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla doğalgaz faturalarında eski sisteme geçileceği, yani tüm evler için faturalara yaklaşık 150 liralık ilave bir bedel yansıtılacağı anlamına geliyor.

25 metreküp doğal gazın fiyatı ne kadar?

Vatandaşlar, 25 metreküp doğalgazın ne kadara mal olduğunu merak ediyor. Bu rakamın, şehirlerde uygulanan doğalgaz tarifelerine göre ufak değişiklikler gösterse de, genellikle yurt geneli için 150 lira seviyelerine denk geldiği görülürken Kayserililer durum karşısında üzgün olduklarını dile getiriyor.

Kayserili vatandaşlar ücretsiz doğalgaz desteğinin bitmesi üzerine ‘Her güzel şey gibi bunun da sonu geldi’ yorumlarında bulunuyor.