O bölgede bayram harçlığı verilmedi!

Bir sosyal medya hesabı yaptığı çizimle bölgelerin aldığı harçlıkları paylaştı. O bölgede ise hiç bayram harçlığı verilmedi. Peki neden? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde...

O bölgede bayram harçlığı verilmedi!

Türkiye heyecan dolu yılın ilk Ramazan Bayramı'nı geride bıraktı. Sosyal medyada bayrama ve bayramlaşmaya ilişkin çeşitli paylaşımlar dolanırken bölgelerin ne kadar harçlık aldığı ile ilgili yapılan bir paylaşım dikkat çekti.

Her bayram gelenek olarak el öpen gençlere ve çocuklara aile büyükleri tarafından harçlık verilir. Genellikle yaşa ve maddi duruma göre verilen harçlıklar bayramların vazgeçilmezi olurken yüzlerdeki tebessüm de her daim yerini alır.

Bir sosyal medya hesabı Türkiye'nin ''Kim ne kadar harçlık aldı''  haritasını paylaştı. Buna göre Ege Bölgesi 200-300 lira, Akdeniz Bölgesi 100-250 lira, Karadeniz Bölgesi 450-750 lira harçlık topladı.

O bölgede bayram harçlığı verilmedi!

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 500-2000 lira civarında harçlık toplanırken en çok harçlık toplayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gençleri de dikkat çekti. Bölgedeki gençler 1000-1500 lira harçlık aldı.

İç Anadolu Bölgesi 50-200 lira aralığında harçlık topladı. 

Haritada ise Marmara bölgesi dikkat çekti. Bölge 0 lira olarak işaretlendi. Bu durumun sebebi olarak ise İstanbul, Edirne ve Tekirdağ gibi büyükşehirler bayram dolayısıyla şehri boşalttı. İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 30’a düştü.

Sanayi bölgesi olan Marmara’da vatandaşlar şehirden çıkıp Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne akın etti.