Kayserililer şaşkın – Bu da oluyormuş!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan kira geliri denetlemelerinde konutların akrabalar tarafından kullanılması da denetimlere takıldı. Yazar Abdullah Tolu kaynana vergisine dikkat çekti. Kayserililer durumu şaşkınlıkla karşıladı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayserililer şaşkın – Bu da oluyormuş!

Tüm Türkiye’de yaklaşık 4,5 milyon konutun kira geliri analiz ediliyor. Denetimlerde takılanlar arasında akrabalar tarafından kullanılan konut sahipleri de yer alıyor. Yazar Abdullah Tolu da mülk sahiplerini kaynana vergisine karşı uyarılarda bulundu. Kayserililer şaşkın... Detaylar haberimizde...

Kayserililer şaşkın – Bu da oluyormuş!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde yaklaşık 4,5 milyon konutun 2 milyonunun kira potansiyeline sahip olduğu tespit edildi.

Ekonomim yazarı Abdullah Tolu, konu ile ilgili yazısında, ‘Şu an yürürlükte olan vergiler arasında Kaynana Vergisi diye bir vergi bulunmuyor. Ancak, adı tam olarak bu olmasa da, kaynanadan kaynaklanan bir vergi var!.. Bu duruma daha çok konutların kiraya verilmesi halinde karşılaşılıyor’ ifadelerini kullandı.

Tolu’nun yazısındaki ilgili bölümler şu şekilde, ‘Rahmetli Hocam Prof. Dr. Şükrü Kızılot, her yıl gelir vergisi beyan dönemi yaklaşırken ya da beyanın yapılacağı Mart ayı içerisinde bu konuyu gündeme getirir, sahibi oldukları konutlarda kaynanalarını kira almadan oturtan gelin ve damatları uyarırdı! Hatta bu konu kamuoyu tarafından o kadar çok benimsendi ki, Şükrü Hoca kitaplarından birisine “Kaynana Vergisi” adını verdi.

Evet, sahip olunan konutun kira alınmadan (kirasız) kaynanaların kullanımına tahsis edilmesi mümkün. Bu aslında akraba olmanın da bir gereği. Ancak, kira alınmasa dahi, kaynananın kullanımına bırakılan konutlar için gelir vergisi ödenmesi gerekiyor. Hemen şaşırmayın, bu yeni bir düzenleme değil, yıllardır yürürlükte. İşin enteresan yanı, bu husus, uygulamada en çok atlanılan veya gözardı edilen konuların başında geliyor.

Vergi Hukukunda “ev kirasız, para faizsiz olmaz” kuralı geçerli. Bu kurala göre, sahip olunan konutlar kira alınmaksızın başkalarının kullanımına bırakılamıyor. Bunu önlemek için Gelir Vergisi Kanunu’nda “emsal kira bedeli” düzenlemesi yapılmış bulunuyor.
Tapusu gelinin adına olan konutta kaynana oturursa, gelin hanım emsal kira bedeli üzerinden gelir vergisi yani "Kaynana Vergisi" ödeyecek, kendi annesi oturursa gelir vergisi ödemeyecek! Kaynana vergisini, konutun sahiplik durumuna göre damat veya gelin ödeyecek!

Söz konusu maddede sayılan “emsal kira bedelinin uygulanmayacağı kişiler” arasında maalesef kaynanalar değil, amca, dayı, hala, teyze, yeğen de yer almıyor.

Sahibi oldukları konutlarda kira almadan kaynanalarını, amca, dayı, hala, teyze, yeğenlerini oturtanların, emsal kira bedeli üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda olduklarını bilmelerinde fayda var. Bu atlanılacak bir şey değil, çünkü ciddi yaptırımları var!’