menüler
HAVA DURUMU

KAYÜ’de Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruluyor

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) bünyesinde Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruluyor. Kayseri Üniversitesi Rektörlüğünün, Rektörlük bünyesinde Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulması konusundaki teklifini 15.05.2019 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında inceleyen Yükseköğretim Kurulu, teklifi uygun gördü. Adı geçen merkeze ait yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.
21 Mayıs 2019, Salı
Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, KAYÜ Rektörlüğü bünyesinde Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmasına ilişkin teklifin YÖK tarafından uygun görülmesinin sevindirici bir durum olduğunu belirtti.
 
Günümüz koşullarında özellikle dijital güvenlik bilincine sahip bireylerin yetiştirilmesi üniversitelerin öncelikli hedefleri arasında olması gerektiğine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, bu amaca hizmet etmek için Kayseri Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmasının amaçlandığını söyledi.
 
Rektör Karamustafa, kurulması uygun görülen Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin amacının, siber saldırı ve anormal trafik akışlarını tespit etmek, bu sayede oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmeye yönelik proaktif yaklaşımlarda bulunabilmek olduğunu kaydetti.
 
Rektör Karamustafa, merkez faaliyetlerinin özelde üniversiteye, genelde ise topluma yapabileceği katkıları ise şöyle özetledi:
 
“Kurulması planlanan Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde internet üzerinden yapılan saldırı amaçlı anormal trafik akışlarının tespiti için ölçüm ve analiz çalışmaları yapılarak, oluşabilecek sıkıntıların önceden önüne geçilmesi hedeflemektedir. Birimin vermeyi öngördüğü hizmetler sayesinde, normal internet uygulamalarının trafik akış analizleri yapılacak, trafik parametreleri belirlenecek ve modellemesi yapılacaktır. Güncel trafik yükleri kullanılarak yapılacak verimli modellemeler, ağ simülatör uygulamalarından, ağ kaynaklarının daha verimli ve etkin paylaşımına kadar birçok alanda önemli çıktılar sağlayacaktır. Ağ kaynaklarını hızla tüketen saldırıların tespiti ve sonucunda önlemlerin alınması, başta üniversiteler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ağ kaynaklarını daha verimli kullanımına katkı sağlayacaktır. Sunucuları, ağ sistemlerini iş göremez hale getiren atakların tespiti ve önlenmesi hususunda topluma ve üniversiteye katma değeri olan projeler gerçekleştirilecektir. İlgili araştırmacılar ve araştırma merkezi faydalanıcıları internet trafiği gibi büyük boyutlu verilerin analizleri noktasında yeni kazanımlar elde edecek ve gittikçe önemi artan bu sahada kalifiye bireyler yetiştirilecektir. Etkin internet trafiği ölçüm ve analiz metotları geliştirilerek, bu konuda yeni bakış açıları bilim insanlarına kazandırılacaktır.” 
 
KAYÜ Rektörü Karamustafa’dan Başkan Öztürk’e Ziyaret 
 
Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Belediye Başkanlığına seçilen Esat Öztürk’ehayırlı olsun ziyaretinde bulundu. 
 
Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk’ün makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Karamustafa’ya, Kayseri Üniversitesi Genel Sekreteri Semra Aksoylu ve Yahyalı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Nihat Yılmaz eşlik etti. 
 
Ziyarette konuşan Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “ Yahyalı’ya güzel hizmetler yapacağınızdan eminiz. Özellikle üniversite ile olan pozitif diyalogunuz ve Ekim ayı ziyaretimizdeki yükseköğretim yapılanması konusunda sizde gördüğümüz heyecan bizi de heyecanlandırdı. Bizde hızlı bir şekilde Yahyalı Meslek Yüksek Okulu’nu hayata geçirdik. Bugüne kadar Yahyalı’ya yaptığınız hizmetlerin artarak devam edeceğinden hiçbir şüphemiz yok. Özellikle bizde yükseköğretim kısmına olan desteğinizi çok önemsiyoruz. Bundan sonra da size güzel ve başarılı çalışmalar diliyorum. Şahsım ve üniversitem adına size tekrardan hayırlı olsun diliyorum.” ifadelerini kullandı. 
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ise “ Siz, rektör olarak atandıktan sonra Yahyalı Meslek Yüksekokulu’nun açılışı ivme kazandı. Bundan dolayı sizlere şükranlarımı arz ediyorum. Meslek Yüksekokulumuzda açılacak olan Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Bölümü ve Madencilik Bölümü ilçemize çok yakışacak. İlçemiz için isabetli bir seçim oldu. Sizlerin YÖK’ le olan diyaloglarınız sayesinde bu bölümleri ilçemize kazandırmış olacağız. Çalışmalarınız da muvaffakiyetler diliyoruz. Gerçekten ilgili, alakalı ve heyecanlı bir rektörümüzsünüz. Sizleri seviyoruz.” diye konuştu. BÜLTEN

Diğer EĞİTİM Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır