menüler
HAVA DURUMU

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ BAŞARILI BİR OPERASYONU

Her gün yeni bir başarılı ameliyat ile adından söz ettiren Kayseri Şehir Hastanemizde, Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde gerçekleştirilen kapalı cerrahi ameliyat ile bir hastamız daha şifa buldu.
28 Mayıs 2019, Salı
Ferit KAYA (77) isimli hasta şiddetli karın ağrısı ve nefes alamama şikâyetleriyle Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. İleri tetkik ve tedavi için Kayseri Şehir Hastanesine sevk edilen Kaya, burada kalp damar cerrahisi polikliniğinde Uz. Dr. Ali İhsan Tekin tarafından muayene edildi. Yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra karın bölgesindeki aort damarında genişleme olduğunu tespit edilen Kaya derhal ameliyata alındı.
 
Ameliyat sonrası bir açıklama yapan Tekin; ‘’Abdominal Aort Anevrizması (AAA) aortun karın bölgesinde olan kısmının bir bölümünün genişlemesi, deyim yerindeyse balonlaşmasıdır. Anevrizma denilebilmesi için genişlemenin olduğu yerde çapın, aortun normal çapının %50'inden fazla olması gerekir. Toplumda görülme oranı %3-5 iken 75 yaş üzerinde %9 oranında görülmektedir. Amerika da yapılan çalışmalarda tüm ölüm nedenleri arasında 13. sırada olduğu tespit edilmiştir. Tedavisinde açık cerrahi ve kapalı EVAR yöntemi olmak üzere iki çeşit seçenek vardır’’ dedi.
 
Açıklamasına; ‘EVAR yönteminde kasıklardan kateter ve teller aracılığıyla ilerletilen stent greft ile damardaki genişleme tamir edilir’ diyerek devam eden Tekin; ‘ Hızlı ve pratik uygulanabilirliği açısından acil cerrahinin gerektiği yırtılmış anevrizmalarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca endovasküler yöntem açık cerrahi yöntem için yüksek riskli hastalara da önerilir. EVAR yönteminin hastaya sağladığı faydalar ise şunlardır: yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerinin kısa olması, hastalara uygulanan kan ve kan ürünleri transfüzyon miktarının az olması, yara yeri enfeksiyonu gelişme riskinin daha az olması ve hastaların sosyal yaşantılarına daha erken dönmeleridir’ diyerek konuşmasına son verdi.
 
Başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavuşan 77 yaşındaki hastamız Ferit KAYA ise; ‘Böyle güzel bir sağlık tesisinin hizmete girmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere İl Sağlık Müdürümüz, Başhekimimiz, doktorum Dr. Ali İhsan bey ve ilgi alakalarından dolayı bütün hastane personeline teşekkür ederim’ dedi. BÜLTEN

Diğer SAĞLIK Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır