Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ‘Orman Benim Kampanyası’nın’ yarın başladığını Kayserililere duyurdu. 

Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Doğayı ve yeşil çevreyi korumak, olası faciaların önüne geçmek isteyen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tüm gönüllüleri yarın gerçekleşecek etkinliğe davet etti.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleşecek etkinlik, Kayseri’de Erciyes Lifos Ormanı'nda, 3 Mayıs Cuma günü saat 10:00 da başlayacak. 

Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Orman Yangınlarını önlemek, doğa bilinci oluşturmak ve doğaya ait olmayan cam, plastik, kâğıt vb. atıkların temizlenmesi için başlatılan kampanyanın farkındalık oluşturması amaçlanıyor. 

Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi; ‘Ülkemiz yüzölçümünün %30'u ormandır. Bu devasa alanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yangın önleme şeritleri, orman bakımı, enerji nakil hattı altları yakınında yanıcı etmenlerin temizliği gibi birçok çalışmayı gerçekleştirmektedir. Ancak alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Orman yangınlarının %90'ı insan kaynaklı nedenlerle başladığını düşündüğümüzde ormana atılan atıklar orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahiptir.

“Orman Benim" kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına ormanın hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirlerin olduğunu kamuoyuna anlatacağız.

Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt vs. gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz. Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte harekete geçiyoruz.

Yarın Kayseri'de Başlıyor – Kaçırmayın!

Her yıl seyahat halindeki araçlardan atılan, ormana yakın yerleşim yerlerinde rüzgarlarla ormana sürüklenen, orman yakınında yapılan piknik gibi etkinlikler sonrası bırakılan ve doğaya karışan atıkları çocuk, genç, erkek, kadın demeden 81 ilimizde bir olarak hep beraber topluyoruz ormanlarımızı hep birlikte koruyoruz.

Bunun için “Orman Benim" Kampanyasını 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00'da 81 ilimizde düzenlenecek etkinliklerle başlatacağız.

Kampanyamıza vatandaşlarımızın katılım sağlayacağına gönülde inanıyor, özellikle kampanya bilincinin toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla bütün orman dostlarımızı hem etkinlik alanlarımıza hem de sosyal medyada kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.’