Ünlü Türk markası iflas mı ediyor?

Türkiye'nin ünlü hızlı teslimat şirketi markalarından Getir, Almanya'da bin 800 çalışanını işten çıkardı. Almanya pazarından tamamen çekileceği öğrenilen Getir iflas mı ediyor? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Ünlü Türk markası iflas mı ediyor?

Ünlü Türk şirketi olan hızlı teslimat markalarından Getir Almanya’da bin 800 çalışanını işten çıkarmasıyla gündeme oturmuştu. Şirketin 15 Mayıs itibariyle Almanya pazarında çekileceği bildirilirken, akıllara ‘Getir iflas mı ediyor?’ sorusunu getirdi.

Wirtschaftswoche’nin haberine göre, şirket 15 Mayıs’ta Almanya’daki faaliyetlerini sonlandıracak ve depolarını kademeli olarak kapatacak. Bu çekilme kararı, Getir’in yaklaşık bir buçuk yıl önce 1,2 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın aldığı rakibi Gorillas’ı da kapsıyor.

İşten çıkarmalar ve depo kapatmaları

Almanya'daki bin 800 çalışanın bir kısmının bu hafta başında işten çıkarıldığı belirtiliyor. Şirketin, ülkedeki tüm depolarını önümüzdeki üç hafta içinde kademeli olarak kapatacağı ifade edildi. Şirket konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmayı reddetse de, bu gelişmelerin hem Getir markası hem de Gorillas için sonun başlangıcı olduğu anlamına geldiği kaydediliyor.

Yeni finansman ve piyasa stratejisi

SkyNews'in raporuna göre, Getir'in mevcut yatırımcılarından çift haneli milyon dolar aralığında yeni bir finansman aldığı bildiriliyor. Ancak bu finansmanın bir koşulu var: Getir, bu parayı üç farklı pazardan çekilmesi için kullanacak. Ayrıca, şirketin Türkiye iç pazarında gıda dağıtım işini daha da genişletmesi bekleniyor.

Yatırımcılar ve yönetim arasında baskılar

Business Insider’a göre, büyük hissedar Mubadala, Getir’in uygulanabilir bir iş modeli bulamadığı ve Almanya'daki Gorillas ile Getir'i tek bir marka altında birleştirerek maliyetlerden tasarruf etme fırsatını değerlendiremediği için yönetime olan sabrını kaybetmiş durumda.

Öte yandan Türkiye dışındaki işlerin toplam gelirinin yalnızca yüzde 7'sini oluşturduğunu söyleyen Getir şu açıklamayı yaptı,

'Getir, Mubadala ve G Squared liderliğinde yeni bir yatırım turu gerçekleştirdi. Getir bu fonları Türkiye'deki temel gıda ve market dağıtım işlerinde rekabetçi konumunu güçlendirmek için kullanacaktır. Getir, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'deki tüm çalışanlarının özverili ve sıkı çalışmaları için en içtenlikle takdir ediyor'