Türkiye'de toplam işsiz sayısı bakın ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2023'e ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Peki, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, Aralık 2023'te bir önceki aya göre ne kadar oldu?

Türkiye'de toplam işsiz sayısı bakın ne kadar oldu?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TÜİK, resmi sitesinde 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranını açıkladı. TÜİK'in yayımladığı rapora göre, sektörel bazda yapılan değerlendirmelerde, belirli sektörlerde istihdamda artış görülmesine rağmen, bazı sektörlerde hala istikrarsızlık sürüyor. Bu durum, ekonominin dengelenme sürecinde önemli bir gösterge olarak değerlendirilmekte.

İşsizlik oranı düştü!

Rapora göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, Aralık 2023'te bir önceki aya göre 12 bin kişi düşerek 3 milyon 98 bin kişi oldu. İşsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1,5 puan azaldı. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,8 puanlık azalışla yüzde 15,5 oldu. 

İşsizlik oranındaki bu hafif düşüş, ekonomik kalkınma ve istihdam artışı açısından olumlu bir adım olarak nitelendirilebilir. Uzmanlar, işsizlikle mücadelede daha kapsamlı ve sürdürülebilir politikaların geliştirilmesi, eğitim ve beceri geliştirme programlarının güçlendirilmesi gibi önlemlerle istihdamın daha da desteklenmesi yönünde önerilerde bulunuyor.