TÜİK TÜFE Rakamlarını Açıkladı: En Az Artış Gösteren Bakın Ne Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Peki, yıllık enflasyon bir önceki aya göre ne kadar arttı? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde…

TÜİK TÜFE Rakamlarını Açıkladı: En Az Artış Gösteren Bakın Ne Oldu?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ekonomistler, ocak ayındaki enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu ve yılın ilk ayında enflasyonda bir yükseliş trendinin görüldüğünü belirtiyor. Enflasyondaki artış, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtiliyor. 

Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki değişim ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,72 olarak gerçekleşti. 

En az artış giyim ve ayakkabı oldu 

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,27 ile lokanta ve oteller oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 40,62 ile giyim ve ayakkabı olurken, ocakta bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 17,68 ile sağlık oldu.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan ocak ayı itibarıyla, 8 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 4 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 131 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,68 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,60 olarak gerçekleşti.