Sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramında Taleplerini Sıraladı!

Türk Sağlık Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, 14 Mart Tıp Bayramı için yayımladığı basın açıklamasında sağlıkçıların taleplerini sıraladı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramında Taleplerini Sıraladı!

Türk Sağlık Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, 14 Mart Tıp Bayramı için yayımladığı basın açıklamasında sağlıkçıların taleplerini tek tek sıraladı.

Tıp Bayramının tarihinden bahseden Ünal, ‘Türk Hekimlerin işgale tepkilerinin, hürriyete sevdalarının, vatan ve millet için her şeyi göze alarak tavır koymalarının yıl dönümüdür. Tıbbiyeli Hikmetlerin ortaya koydukları ruhla ‘Bu memleket bizim, sahip çıkacağız bunun için ne yapabiliriz?’ diye harekete geçerek, Türk bayrağının gölgesinde, düşmana karşı vatan için başlatılan bir mücadelenin adı olan 14 Mart, bu özelliği ile de bize şanlı geçmişimizden miras milli bir bayramdır’ dedi.

Sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramında Taleplerini Sıraladı!

Fedakârlığın timsali olarak nitelendirdiği sağlık camiasının sorunlarına çözüm üretilmesi ve beklentilerin karşılanmasının bir gereklilik olduğunu ifade eden Kamil Ünal, talepleri şöyle sıraladı;

Tek kalem maaş istemektedir. Ücretlerin belirsizlikten kurtulup ay sonunda ne kadar ücret alabileceklerini öngördükleri bir ücret politikası talep etmektedirler.’

Maaşlardaki erimenin durması adına ek zam ve refah payı uygulamasının hayata geçmesini, nöbet vb. ücretlerin günümüz şartlarında bir anlam ifade edecek değerlere ulaşmasını beklemektedirler.

Sağlıkta şiddetin en aza indirilmesini, sağlık kurum ve kuruluşlarında can güvenliğinden emin şekilde şifa dağıtmak istemektedirler.

İstihdamda planlı bir politika izlenerek hem iş yükünün hafifletilmesini hem de atama bekleyen genç sağlık çalışanlarının kamu hizmetinde görevlerine başlamasını talep etmektedirler.

Objektif bir sınavla yönetici atamalarının yapılmasını ehliyet ve liyakatin esas alınmasını arzulamaktadırlar.

Mobbing, adam kayırmacılık ve ayrımcılık yapılarak, çalışma huzurunun bozulmasına, adaletin zedelenmesine bir son verilmesini beklemektedirler.

Mevzuat düzenlemeleri ile çalışma hayatını zorlaştırılmasının, cezalarla sağlık hizmetlerine yön çizilmesinin durdurulmasını talep etmektedirler.

Mazeret tayinleri başta olmak üzere eğitim gibi Anayasal hakları kullanmasına engel olan düzenlemelerin ortadan kaldırılarak kamuya bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında atama ve tayinlerde engellerin sonlandırılmasını istemektedirler.

Tüm sağlık camiası ayrımcılığın olmadığı, görev tanımlarının net belirlendiği daha iyi bir çalışma hayatı arzu etmekte, emeğinin karşılığını aldığı, çalışma ortamından memnun olduğu bir çalışma düzeni arzulamaktadır.