Mayıs ayında kar sürprizi - Kayseri için önemli uyarı!

Kar yağışsız geçen kış mevsiminin ardından Mayıs ayında etkisini gösteren kar sürprizi herkesi şaşırttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kayseri için de önemli bir uyarıda bulundu. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Mayıs ayında kar sürprizi - Kayseri için önemli uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bir kış yağışsız geçen kış mevsiminin ardından etkili olan kar sürpriziyle vatandaşları şaşırttı. Peki kar Kayseri’de de yağacak mı? İşte detaylar…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 ile sarı kodlu uyarıda bulunurken 11 il için kar alarmı verdi. Yapılan uyarıların ardından bazı illerde kar yağışı başladı. Yağışların yarın da devam edeceği bildirildi.

Kar geçtiğimiz günlerde Erciyes Dağı’nda da etkili olmuş, aralıklarla sağanağın görüldüğü kent merkezinde de hissedilen hava sıcaklığı 7 dereceye kadar gerilemişti.

Van, Kayseri, Kahramanmaraş, Tokat, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Ağrı, Ardahan, Osmaniye mayıs ayında kar sürpriziyle beyaza büründü.

Müdürlük tarafından yapılan son açıklamalara göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sivas, Ordu ve Tokat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkâri ve Van’ın güneyinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışlar Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Bitlis Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkâri ve Van’ın güneyinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olarak beklenirken, Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kayseri’ye önemli uyarı!

Aktarılan bilgilere göre hava sıcaklığının hissedilir derecede azalarak iç kesimlerde mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak İç Anadolu Bölgesi ile Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde 07.05.2024 Salı gece saatlerine kadar hafif, İç Anadolu’nun doğusunda (Sivas, Kayseri, Yozgat, Nevşehir) yer yer orta kuvvette zirai don hadisesi bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta zirai faaliyetlerle uğraşan çiftçiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtiliyor.