Komşu İllere Deprem Uyarısı! - Kayseri'de Etkilenecek mi? - Uzmanı Açıkladı

Gündeme ve haberlere konu olan '7 İlimiz diken üstünde' açıklaması ile Malatya fayına dikkat çekildi. Çıkan haberlerin ardından Kayserili vatandaşlar 'Komşudaki deprem uyarısı bizi etkileyecek mi?' sorusunu araştırmaya başladı. Uzmanına sorduk! Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Komşu İllere Deprem Uyarısı! -  Kayseri'de Etkilenecek mi? - Uzmanı Açıkladı

6 Şubat’taki Kahramanmaraş depreminden sonra bölgede 100’e yakın bilim insanı ile 128 fayın incelendiği belirtildi. Uzmanlar Malatya fayına dikkat çekti. Peki, olası bir deprem Kayseri’yi etkiler mi? Uzmanı açıkladı. Detaylar haberimizde…

Uzmanlar ‘Malatya Fayı’nı oluşturan 3 segmentin her birinin kendi başına kırılması halinde 7.2 büyüklüğünde deprem üretebilir’ açıklamaları gündeme konu oldu.  Malatya fayının ikinci büyük depremin hemen dibinde olan fay olduğunu ifade eden uzmanlar, ‘Bugüne kadar yapılan çalışmalar, Malatya Fayı’nın 3 bin yıldır kırılmadığını gösteriyor. Özellikle fayın, deprem tekrarlama periyodunu bulmak istiyoruz’ ifadelerinde bulundular. Olası bir Malatya depreminde Kahramanmaraş, Adıyaman, Sivas, Tunceli, Elazığ ve Erzincan’ı etkileyebilir açıklamasında bulundu.

Kayseri Maraş Depremindeki Gibi Sallanır!

Açıklamaların ardından olası depremde ‘Kayseri etkilenir mi?’ sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Umut Özdemir’e bizde bu soruyu yönelttik. Doğu Anadolu Fayı’na (DAF) göre Malatya üzerinde konusu geçen fayın daha küçük olduğunu ifade eden Özdemir, ‘Asıl fay Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde. Buradan Malatya’ya, Malatya’dan da kuzeye gidiyor. Tunceli, Elazığ gibi diğer illerimize geçiyor. Depremin ne zaman olacağını ölçümlemenin zor ve imkanı olmadığını ifade eden Özdemir, ‘100 kilometrelik bir levhadan bahsediyoruz. Teknolojik hesaplamalarla sadece 13 kilometreye kadar inceleyebiliyoruz’ dedi.

Kayseri olası Malatya depreminde Kahramanmaraş depreminde ki gibi sallanır diyen Özdemir, ‘Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Sivas, Kayseri ‘Kahramanmaraş depremindeki sallantının’ hemen hemen aynısı olur. Kayseri’de yıkıcı bir etkiyi öngöremeyiz ama Malatya, Elazığ, Adıyaman, Tunceli’de yıkıcı bir etkisi olabilir. Fayın kırıldığı nokta ile uzaklık arttıkça yıkım etkisi azalır’ dedi.