Kayserililer Dikkat! Hamsi Kuyuya Düştü

Hamsi, Türk sofralarının vazgeçilmezi olarak bilinse de, 15 Nisan'ın yaklaşmasıyla birlikte hamsi avında gözlemlenen düşüşten ötürü 'hamsi kuyuya düştü'. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde…

Kayserililer Dikkat! Hamsi Kuyuya Düştü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hamsi, Türk sofralarının vazgeçilmezi olarak bilinse de, denizlerdeki av yasağı öncesi hamsi avındaki düşüş nedeniyle balıkseverler farklı arayışlara yöneldi. Denizlerde av yasağının yaklaşmasıyla, balıkçılar hamsiyi tezgâhlardan erken kaldırmayı planlıyor. Şuan tezgahlara konulan hamsilerin denizde ‘kuyu’ olarak tabir edilen bölgelerden çıkarılmasından dolayı ‘ hamsi kuyuya düştü’ söylemi yaygınlaştı.

Kayserililer Dikkat! Hamsi Kuyuya Düştü

İstavrit hamsinin önüne geçti

Geçtiğimiz aylarda bolluğu ve uygun fiyatıyla sofralarda sıkça yer bulan hamsi, şimdi ise yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Kilogram fiyatının 50 liraya kadar düştüğü günler geride kalırken, Kayseri’de balıkçılarda, istavrit tezgâhları süslüyor. Hamsi şuan Kayseri'de 100 TL'den alıcısını buluyor. Balıkçı esnafı, hamsi fiyatlarındaki bu artışın sezon sonuna kadar devam etmesi durumunda, istavritin popülerliğinin daha da artabileceğini belirtiyor.

Diğer balık türlerinin fiyatları ise şöyle; Tirsi 50 TL, barbun 200 TL, somon 150 TL, kefal 75 TL, çupra ve levreğin fiyatı 230-250 TL arasında değşiyor.