Kayseri'de Eylem Süreci Başladı!

Büro Memur Sen Kayseri Şubesi eylemlilik sürecini başlattıklarını ilan etti. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'de…

Kayseri'de Eylem Süreci Başladı!

Büro Memur Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Ali Tarlacı, Kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri paketine sendikalar olarak itiraz ettiklerini belirtti.

Tarlacı ayrıca, söz verildiği halde hayata geçirilmeyen taleplerini değerlendirmek ve eylem takviminin ikinci aşamasını kamuoyuyla paylaşmak adına basın toplantısı düzenlediklerini ifade etti.

Başkan Tarlacı düzenlenen basın toplantısında, 

- 1. dereceye gelmiş devlet memurlarına 3600 Ek gösterge verilmesi,
- Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesinin yeniden verilmesi, - Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması,
- Fahiş Kira artışları ve yaşanılan hayat pahalılığı karşısında devlet memurlarına yapılacak Kira Yardımı,
- Fazla Çalışma ile Resmi tatil ve Bayram günlerinde yapılan çalışmaların karşılığının ödenmesi,
- Tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek olan servis hizmetinin devamının sağlanmasının acil çözüm bekleyen sorunlar olarak sıraladı.

Kayseri'de Eylem Süreci Başladı!

Başkan Ali Tarlacı, toplantı da 3600 ek gösterge konusuda değinerek, ‘ilk defa 6. Dönem Toplu Sözleşme'de karara bağlanan, ilk olarak 4 meslek grubuyla sınırlı tutulan ve 7. Dönem toplu sözleşmede "1. dereceye yükselmiş kamu görevlilerinin 3600 ek göstergeden yararlanması hususunda yetkili Konfederasyon olarak Memur- Sen'le ortak çalışma yapılması" şeklinde karara bağlanan ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından meydanlarda defaatle sözü verilen bir husustur. 7. Dönem Toplu Sözleşmesinden 9 ay ve verilen sözlerden 1 Yıl geçmiş olmasına rağmen halen her hangi bir çalışma yapılmamıştır.’ açıklamalarında bulundu.

Toplu Sözleşme ikramiyesi haklarının ilk toplu sözleşmesinin, 2012 yılından itibaren var olan hakları olduğuna değinen Tatar, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından "%2 sınırlaması" sebebiyle AYM' ye başvurması neticesinde 2024 Mart ayında bir bütün olarak iptal edildiğini belirtti. 

İptal sonrası Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının "kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını kimseye yedirmeyecekleri" beyanları neticesinde en kısa zamanda çözüme kavuşması beklentileri iken ilk torba yasada yer verilmemesinin hayal kırıklığını yaşadıklarını ifade etti.

Tarlacı, ‘Bir türlü durdurulamayan hayat pahalılığı, var olan enflasyonist ortam sonucunda oluşan fahiş kira fiyatları özellikle büyükşehirler ve kıyı kentlerinde kamu görevlilerinin istihdam ve görevde tutulmasını zorlaştırmakta, buralarda görev yapanlarında maaşlarının yarıdan fazlasının ev kirasına gitmesine neden olmaktadır.
Bu nedenle, öncelikle Büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline Büyükşehir Tazminatı getirilmeli, müteakiben benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de Devlet memuru aylık katsayısına bağlanarak Kira Tazminatı getirilmelidir.

- 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda kamu görevlilerinin fazla çalışma saat ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Toplu Sözleşme kazanımlarıyla bu tutar 50 TL ye çıkabilmektedir. En yüksek hali bile emeğin karşılığı olmaktan çok uzaktır.

Sayın Cumhurbaşkamıza sunumu yapılan son vergi reformunda yer alan ve Hazine ve Maliye Bakanlığının "vergi toplayıcılar" için ön gördüğü 280 TL/saat fazla çalışma ücreti bu gerçeğin itirafı olması ve makul rakamın tespiti açısından kıymetlidir.

- Ayrıca, günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde vardiya usulüyle çalışan 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları, koruma ve güvenlik görevlisi vb. Devlet memurlarının resmi tatil, idari izin ve bayram tatillerine denk gelen çalışmaları normal çalışma olarak kabul edilmekte, bu çalışmalar karşılığı her hangi bir ilave ücret ya da izin verilmemektedir.

Kamu ya da özel sektörde bu işi yapan işçi statüsünde ki kişiler, çalışma mesailerine göre özellikle idari izin, resmi tatil ile dini bayram günlerinde yaptıkları çalışmalar karşılığı, 1, 2 hatta 3 kat zamlı mesai ücreti almakta, devlet memuru ve sözleşmeli olarak bu görevi ifa edenler ise, bu ve benzeri haklardan faydalanamamaktadır.

Kamu görevlisi arkadaşlarımızın da, bu zamanlarda yaptıkları çalışmalar için fazla çalışma olarak değerlendirilip farklı bir fazla çalışma ücreti ya da farklı bir ilave izin verilmek suretiyle çalışmalarının değerlendirilmesi gerekmektedir.’ açıklamalarında bulunarak, hak, adalet ve demokrasi bilinciyle; temsil ettikleri tüm kamu görevlilerinin haklı taleplerinin sesi olmak için, yasaların tanımladığı görev, sorumluluk ve izinler çerçevesinde bugün itibarıyla bu talepleri için eylemlilik sürecini başlattıklarını duyurdu. 

Daha önce de böyle bir süreci yaşadıklarını ifad eden Başkan Ali Tarlacı; ‘Mücadelemizi kazanmıştık. Şimdi yeniden ülke genelinde bir eylem takvimini bugün itibarıyla başlatıyoruz. Bu eylem sürecini de siz değerli basın mensupları aracılığıyla teşkilatımıza, kamu çalışanlarımıza ve kamuoyuna açıklıyoruz.’ dedi.

Büro Memur Sen Kayseri 1 Nolu Şube tarafından açıklanan eylem aşamaları şu şekilde;

1. Aşama: Ülke Genelinde Çalışma Ortamlarında Kokart Takma Eylemi (Gerçekleştirdik)

Geçtiğimiz hafta Tüm Türkiye genelinde Büro Hizmet kolunda bulunan 51 kurum ve kuruluşta 350 bin kamu çalışanı ile omuz omuza bir hafta boyunca taleplerimizi içeren kokartları yakamızda taşıyacağımızı açıkladık ve bugüne kadar da taşıdık.

2. Ve 3. Aşama: Kitlesel Basın Açıklamaları, İmza Kampanyası:

Bu hafta eylemimiz ise ülke genelinde, bütün şubelerimizce gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklamalarımız ve taleplerimizi içeren imza kampanyasını başlatmaktır.

4. Aşama: Yürüme Eylemi

Belirlediğimiz tarihe kadar bu taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde, yürüme eylemi gerçekleştireceğiz.
3600 Ek gösterge talebimizi, 3 milyon 600 bin adım atarak Bolu'dan Ankara'ya yürüyerek tekrar gündeme taşıyacağız.