menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Pandemide kanser patladı [VİDEO HABER]

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Özkan, pandemide akciğer kanserlerinde artış görüldüğünü söyledi.
15 Şubat 2021, Pazartesi

DÜNYADAKİ SIRALAMA DA AYNI

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Özkan, Kayseri 'de en çok görülen kanser türleri ile ilgili açıklamada bulundu. İlde, dünyadaki kanser türlerine paralel bir sıralama görüldüğünü belirten Özkan, erkeklerde akciğer ve prostat; kadınlarda ise meme ve jinekolojik kanserlerin ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.

PANDEMİDE ARTTI

Zaten ilk sırada yer alan akciğer kanserlerinde, pandemi sürecinde artış yaşandığını belirten Özkan, artışın nedenlerini şöyle sıraladı:

"Bunun nedenlerinden biri mutlaka Kovid-19 testleri esnasında hastaya tomografi çekilmesi ve o esnada kitle saptanması olabiliyor. Bu durumda erken tanı ile tedaviye başlanabiliyor. İkinci neden de, pandemi sürecinde insanlar hastalıklarını erteliyor ve hastanelere başvurmuyor. Hasta 6 ay, 1 yıl sonra geldiğinde, çok daha ileri evrelerde ve ağırlaşmış bir şekilde tedavi için karşımıza geliyor. Bu da bizim tedavi yaklaşımlarımızı zorlaştırıyor. Bu nedenle kanserde 'alarm semptomları ' dediğimiz semptomlar ortaya çıktığında bunları kesinlikle ertelememiz gerekiyor."

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

Akciğer kanserlerinde en önemli nedenin sigara olduğunun altının çizen Özkan, akciğere yerleşen tümörün daha saldırgan olması, bu hastalıkta tedavinin daha zor olması ve ölüm oranlarının daha yüksek olması nedeniyle bu kanser türünün ilk sıraya yerleştiğini dile getirdi.

SAĞ KALIM SÜRELERİ DAHA UZUN

Özkan, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türünün ise prostat kanserleri olduğunu söyledi. Son dönemlerde sayısı artan bu tür kanserlerin ileri evrelerde daha çok saptanabildiğini belirten Özkan, bu türün, akciğer kanserlerine oranla kısa vadede tedavi edilebilen ve uzun süre sağ kalım elde edilebilen kanser türlerinden olduğunu ifade etti.

KADINLARDA İLK SIRADA MEME KANSERİ

Özkan, kadınlarda ise en fazla görülen kanser türlerinin meme ve jinekolojik kanserler olduğunu kaydetti. Eskiden 40 'lı yaşların üzerinde daha sık görülen meme kanserlerinin, son yıllarda 30 'lu yaşlardan itibaren görülmeye başlandığının altını çizen Özkan, "Kadınlar memede ağrıyı çok önemsiyor ama ağrı olmadığı ve şişlik olduğu zaman bunu ihmal edebiliyorlar. Bize gelen hastaların önemli kısmında ağrısız şişlikler daha önemli bir belirti olarak görülüyor. Bu nedenle kadınların kendi kendine muayene ile burada bir şişlik, asimetri, şekil değişikliği, meme başında çekinti, memeden kanlı akıntı, meme cildinde portakal kabuğu görünümünde değişiklikleri ihmal etmemek lazım." dedi. 

JİNEKOLOJİK KANSERLERDE ARTIŞ VAR

Son dönemlerde jinekolojik kanserlerin de sayısının arttığını belirten Özkan, meme kanseriyle ilişkili olan bu tür kanserlerde taramaların hayat kurtardığını vurguladı. Özkan, "Jinekolojik kanserlerinin de meme kanserleriyle ilişkisini göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü, örneğin yumurtalık kanseri görülen birinin ailesinde meme kanseri daha sık görülebiliyor ya da aynı kişide hem yumurtalık hem meme kanseri görülebiliyor. Kadınlarda rahim ağzı kanserlerinde tarama yapılması erken yakalanması açısından önemli. Aynı zamanda, 18-20 'li yaşlarda jinekolojik kanserlere karşı 'human papilloma ' virüsüne karşı aşılama yapılması ciddi oranda koruyucu olabiliyor." diye konuştu.

ERKEN YAŞLARDA GÖRÜLEN KANSERLERDE ARTIŞ

Dünya genelinde de, Kayseri 'de de yeme-içmedeki değişiklikler, rafine gıdaların tüketimindeki artışlar, doğal gıdalardan uzaklaşılması, sedanter yani daha hareketsiz yaşamdan dolayı sindirim sistemi, pankreas ve safra yolları kanserlerinde ciddi bir görüldüğünü kaydeden Özkan, kanser oranlarında çok ciddi değişiklikler görülmese de erken yaşlarda görülen kanserlerin arttığını ifade etti.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Kanserde uzun sağ kalım süreleri için erken tanı ve taramaların önemine işaret eden Özkan, vücutta görülen bazı belirtilerde mutlaka tarama yaptırılması gerektiğinin altını çizdi. Özkan, söz konusu belirtileri şöyle sıraladı:

"Normalde daha önce çok sık olmayan öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam. Daha önce olmayan ve belli bir bölgede uzun süre devam eden ağrılar, vücudumuzda gördüğümüz benlerde şekil değişikliği olması, kanaması, rengini değiştirmesi; sindirim sistemiyle ilgili olarak geçmeyen karın ağrısı, şişlik, gayta alışkanlıklarında değişiklik, vücudunda meydana gelen şişlikler, şekil değişiklikleri."

Özel Haber - Selma Kara

Diğer SAĞLIK Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır