menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“Kayseri Devlet Tiyatrosu yeni bir güzelliktir”

Kayseri Devlet Tiyatrosu yeni sezonda ‘Taş Bademleri’ adlı oyun ile perdelerini açtı. İlk oyunu eşi Necmiye Büyükkılıç ile birlikte izleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Makarr-ı evliya, makarr-ı ulema dediğimiz veliler ve âlimler şehri olan Kayserimizde Devlet Tiyatrosu yeni bir zenginlik, yeni bir güzelliktir” dedi.
04 Kasım 2020, Çarşamba

Kayseri Devlet Tiyatrosu, yeni sezonda Remzi Özçelik’in yazdığı, Berrin Kulya Balkanlar’ın yönettiği Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından sahnelenen ‘Taş Bademleri’ adlı oyun ile tiyatroseverlerle buluştu. Korona virüs tedbirleri kapsamında Hayat Eve Sığar (HES) koduyla girilen, maske ve mesafe kullarına uyularak izlen oyunu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, eşi Dr. Necmiye Büyükkılıç ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da izledi.

Oyun öncesi bir konuşma yapan Başkan Büyükkılıç, “Kültür Turizm Bakanımız ve Bakan Yardımcımıza bu alandaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Kayseri’ye Devlet Tiyatrosu’nun kurulması teklifinde bulunduğumda ilk talepleri salon konusu oldu. Ben de ‘hem salonu vereceğiz, hem de ne eksiği varsa birlikte tamamlayacağız’ dedim. Öyle deyince işimiz kolaylaştı. Bakanımız da nezaketi ile her zamanki yapıcı yaklaşımı ile Kayserimize bölge müdürlüğünün kurulması için, 20 sanatçı, 15 teknik eleman, 5 yöneticinin burada istihdamı için, Cumhurbaşkanlığımıza ve Maliye Bakanlığımıza ilgili yazıları yazdı. Süreç böylece başlamış oldu, pandemi nedeniyle de bugünlere gelindi” diye konuştu.

2020 yılını turizm ve kültür yılı olarak hedeflediklerini ancak pandemi nedeniyle beklenen standartlara ulaşılamadığını belirten Büyükkılıç, “Bir şehri alt yapısı, fiziki mekanları ile güzelleştirebilirsiniz. Ancak sosyokültürel açıdan gerekli çalışmalar yapmadığınızda adeta bir kanadının eksik olduğunu da hissedersiniz. Her şeyi dört dörtlük yaptığımızı iddia etmiyoruz ama dört dörtlük yapmak için gayret gösterdiğimizi ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’yi müzeler şehri, kütüphaneler şehri yapma çabasında olduklarının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kültepe Kaniş Karum gibi bir değerimiz var, ticaretin merkezi olan Kayseri 6 bin yıllık geçmişiyle değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın zenginliğiyle bizim için çok çok önemlidir. Kayseri Kalesi ile çalışmalar tamamlandı, arkeoloji müzemiz oraya taşındı. Kayseri’yi müzeler şehri, kütüphaneler şehri yapma çabası gösteriyoruz.”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da yaptığı konuşmada, “Biz bundan sonra şimdilik Devlet Tiyatrosu turne düzeninde her hafta Kayseri’de olacağız. Devlet Tiyatrosu akademik de kurum, Devlet Tiyatromuzun Kayseri’ye çok yakışacağını, çok büyük talep ve ilgi olduğunu biliyorum” dedi.

Biri düğün günü kocasını, diğeri hapishanede oğlunu kaybeden iki kadının yıllardır söndüremedikleri kin ve öfkeyi sevgiyle yumuşatmaya çalışan doktor Aziz ve öğretmen Nevin'in hikayesinin anlatıldığı ‘Taş Bademleri’ adlı oyun 4-5-6 ve 7 Kasım’da da tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Kurumsal Haber

 

 

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır