menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Filmde hem oynadı hem de müziğini yaptı

Ulusal bir televizyon kanalındaki yetenek programında güçlü hafızasıyla dikkati çeken Kayserili görme engelli Ersin Çimen, ünlü yönetmen Mesut Uçakan'ın kentte çektiği "Suveyda" filminde hem bir ozanı canlandırdı hem de filmin müziğini yaptı.
13 Eylül 2020, Pazar

Doğuştan engelli 52 yaşındaki Çimen, Beşiktaş'a tutkusu, takımının 20-25 yıl önce oynadığı maçlardaki golleri, kartları hafızasında tutması ve sayılarla yaptığı şovlarla tanınıyor. Çocuk yaştan itibaren yanından ayırmadığı bağlamasıyla çeşitli programlara katılan Çimen, son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile TRT tarafından desteklenen, yapımcılığını ve yönetmenliğini Mesut Uçakan'ın yaptığı "Suveyda" filminde bir ozanı canlandırdı. Galası ekim ayında yapılması beklenen ve 11 yaşındaki bir çocuğun hafız olma çabalarını anlatan "Suveyda" filminde aldığı rolle ilgili konuşan Çimen, bağlı olduğu ajansın sahibinin Kayseri'nin ilçelerinde çekimi yapılan film için kendisini Uçakan'a önerdiğini söyledi.  Çimen, Kayseri'ye gelince Mesut Uçakan ile görüştüğünü anlatarak, şöyle konuştu: "Mesut Bey, benden kendimi anlatmamı istedi. Müzikteki 45 yılımı, sahnedeki 36 yılımı kendisiyle paylaştım. Konservatuardaki görevimden, yetiştirdiğim sanatçılardan konuştuk. Bana 'Sakal bırakır mısın' dedi. 'Hayırdır hocam' dedim, 'sakal bırakmanı istiyorum' dedi. 2019 yılının temmuzunda sakal bırakmaya başladım, ağustos sonuna doğru kostüm provasına çağırdılar, gittim. Filmde normalde müzikal anlamda bir şey yoktu. Ben bir meczubu canlandıracaktım. Kostüm provasından sonra Mesut Bey, çekimlere gelirken bağlamamı da getirmemi istedi. 'Sazını getir kafamda bir şey var' dedi. Normalda küçük bir rol gibi düşünülen şey aslında bir karakter rolüne dönüştü."

Küçük bir rol beklerken hem filmin müziğini yapma şansına sahip olduğunu hem de dikkati çeken bir rolde yer aldığını anlatan Çimen, sinemanın yeniden hayal kurmasına vesile olduğunu dile getirdi.

"Sahne tecrübem vardı ama sinema farklı bir sektör" diyen Çimen, şöyle devam etti: "Sektör tecrübenizin olması gerekiyor, ben görsem de görmesem de seyirci beni görüyor, izliyor. O sahne rahatlığının olması lazım. Benim bu konuda şükrettiğim bir şey var, Allah'a şükür bir belleğim var. Sahnelerimde çok tekrar olmadı. Bana rolümdeki replikleri söylüyorlardı, çok tekrara gerek kalmadan sahneleri geçtim. Ezberleyip rolümü oynuyorum, hayat da zaten bir sinema, rolümüzü oynuyoruz. Filmde gezip dolaşan biraz beylik laflar eden meczup bir ozanı canlandırıyorum. Çekimler Kayseri'de bir aya yakın sürdü." AA

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır