Bu bankada parası olanlar dikkat – Şubelerini tek tek kapatıyor!

Yüksek enflasyon, ekonomik kriz, dolar kurundaki hareketlilik derken Türkiye'de bir banka daha şube sayısını azaltma kararı aldı. Uzmanlar bu bankada parası olanları uyarıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Bu bankada parası olanlar dikkat – Şubelerini tek tek kapatıyor!

Türkiye’de yaşanan ekonomik ortamdaki gerginlik banka sektörüne de yansıdı. Türkiye’deki o banka şube sayısını azaltma kararı alırken uzmanlar bu bankada parası olanları uyardı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

Bu bankada parası olanlar dikkat – Şubelerini tek tek kapatıyor!

HSBC’nin Türkiye’deki şube sayısını yarıya düşürme kararı, bankacılık sektöründe yaşanan değişimlerin bir göstergesi ve bu bankanın Türkiye’deki varlığını yeniden yapılandırma çabalarının bir parçası olarak kabul ediliyor.

HSBC’nin attığı adım ile diğer özel bankaların da benzer adımlar atmaya başladığı gözlemlenmeye başladı. Bankalar, dijital hizmetlere olan talebin artması ve teknolojinin etkisiyle şube sayılarını azaltma yönünde adımlar atıyor. 

Ülkede son 4 yılda kapatılan şube sayısının dikkat çekici bir seviyeye ulaştığı görülüyor. 

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, mevduat bankalarının toplam şube sayısı 2019’da 10,199 iken, bu sayı 2020’de 9,939’a, 2021’de 9,979’a ve 2022’de 9,661’e kadar geriledi.

2023 yılında ise bankaların toplam şube sayısı 9,497 oldu. Şube sayısındaki azalmada, alternatif dağıtım kanallarının gelişimi, mobil ve dijital bankacılık hizmetlerine olan talebin artışı ve bazı hizmetlerin destek hizmeti kuruluşlarından temin edilmesi gibi faktörler etkili oldu.