Artık miraslar böyle bölünecek!

Türkiye'de bulunan milyonlarca tapu sahibini yakından ilgilendiren yeni dönemde miraslar artık böyle bölünecek. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Artık miraslar böyle bölünecek!

Milyonlarca tapu sahibini yakından ilgilendiren yeni bir dönem başladı. Mirasçıları rahatlatacak işlem için artık notere gitmeye gerek kalmayacak, miraslar böyle bölünecek. Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

Yeni düzenlemeyle mirasçı kardeşler arasında tapu paylaşımı için notere gitme zorunluluğu kalktı. Bu değişiklikle birlikte, tapu işlemlerinin çok daha hızlı ve kolay tamamlanması amaçlanıyor.

Daha önceden miras kalan taşınmazların devri için kardeşler arasında noter onayı şartı bulunuyordu. Ancak yeni düzenleme ile hisseli tapu devirleri artık noter onayı gerektirmiyor. Miras payının bir kardeşten diğerine devri için iki taraf arasında yazılı bir sözleşme yeterli olacak. Sözleşme sırasında tüm hissedarların hazır bulunması ise şart.

Kaynaklara göre, hisseli tapuların satışı için, hisse sahiplerinin ortak kararı ve tapu işlemleri sırasında fiziksel olarak orada bulunmaları gerekiyor. Ancak taraflar, isterlerse işlemleri yürütmek üzere avukatlarına vekâlet verebiliyor. Hisseli tapu alımlarında, Tapu Sicil Müdürlüğü işlemlerinin eksiksiz tamamlanması ve taşınmazın sınırlarının kesin olarak belirlenmesi şart.

Ağabey/Abla-kardeşlik ilişkisi içeren tapu devirlerinde artık noter gereksinimi bulunmuyor. Yazılı bir sözleşme ile işlem tamamlanabiliyor. Hisseli tapu sahiplerinin tamamının onayı ile yapılan satış işlemleri sonrasında, ödemeler ilçe belediyelerinde gerçekleştirilebiliyor.
Bu yeni düzenlemeler, hisseli tapuların daha kolay yönetilmesini ve aile içi mülk paylaşımının daha az bürokratik engellerle gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor.