Uzunlu'dan Kadınlar Gününe Özel Açıklama

Türk Kadınlar Birliği Derneği Kayseri Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel Cumhuriyet Meydanı'n da basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube başkanı Ayşe Uzunlu'nun konuşmasına ilişkin detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Uzunlu'dan Kadınlar Gününe Özel Açıklama

Türk Kadınlar Birliği Derneği Kayseri Şube Başkanı Ayşe Uzunlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda konuşma gerçekleştirdi. 

Uzunlu'dan Kadınlar Gününe Özel Açıklama

Anma gününün tarihçesine, kadınlarımızın güncel sorunlarına ve kız çocuklarımızın geleceklerine değinen Uzunlu, bugünün bir anma günü olduğunun da altını çizerek, ‘1857’de New York’ta 40 bin işçi, kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi için direnişe geçmiş, bir tekstil fabrikasında çıkan yangında 129 kadın işçi yanarak can vermiştir. Bundan 53 yıl sonra ilk kez 1910 yılında Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, bu kadınların anısına 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılması önerisi sunulmuş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir. Bir dönem dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmış; 1977’den beri de Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Bugün kadın hareketinin geldiği noktada işi olmayan ev kadınları da ev içi emekçiler olarak kabul edilmektedir. Ev içinde yapılan her türlü iş, çocuk ve yaşlı bakımı da bir emektir. Artık 8 Mart bütün dünyada, dünya kadınlar günü olarak kutlanan ve bütün kadınların ön plana çıktığı bir gündür’ dedi. 

Uzunlu'dan Kadınlar Gününe Özel Açıklama

’İlerleme için Kadınlara Yatırım’

8 Mart bir anma günüdür ama aynı zamanda insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Kadın örgütleri bugün neler yapılabilir, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alandaki sıkıntıları nasıl aşılabilir buna odaklanmaktadır. Birleşmiş Milletler ’in Dünya Kadınlar Günü için belirlediği bu yılki amaç ’İlerleme için Kadınlara Yatırım’dır. Kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yapıldığında, onların becerilerini ve fırsatlarını geliştirdiğinizde, refah seviyesi yüksek uluslara, mutlu milletlere ve herkes için sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yapmış olunacağı vurgulanmaktadır. Kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yapmak kadın örgütlerine, kız çocuklarının eğitimine, kadın girişimlerine, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirme programlarına, kadınların barışı inşasına ve iklim değişikliği ile ilgili çalışmalara dâhil edilmesine yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Barış içinde bir eğitim en büyük yatırım olacaktır’ diye konuştu.

Uzunlu: Gerçek eşitliği istiyoruz

Ulu Önderimizin barış ve eğitim için yaptığı yatırımlar ile bugün bir arada haklarımızı arayabilmekte ve Kadınlar Günümüzü kutlamaktayız. Barışı, eşitliği, her türlü alanda hayata geçmiş gerçek eşitliği istiyoruz. O halde daha fazlası için daha fazla çalışmak ve daha fazlasını talep etmek zorundayız.’ ifadelerine yer verdi.