Ulaştırma Bakanlığı'ndan, YHT Yanıtı...

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na verdiği soru önergesi yanıt buldu. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde...

Ulaştırma Bakanlığı'ndan, YHT Yanıtı...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın 2028 yılında bitirileceğini açıkladı.

15 Haziran’da Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Genç, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na göre 2026, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na göre ise 2027 yılında bitirileceği açıklanan Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’na ilişkin şu soruları sormuştu:

1- Ankara-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı’na şu ana kadar yüzde kaç fiziki ilerleme sağlanmıştır?

2- Ankara-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın hangi tarihte bitirileceği öngörülmektedir?

3- Söz konusu hattın 2023 Ocak ayında açıklanan ve 26 milyar 802 milyon TL olarak belirtilen maliyetinde herhangi bir artış gerçekleşmiş midir? Gerçekleşmişse bu maliyet Türk Lirası cinsinden ne kadardır?

Önergenin verilmesinden sonra yanıt veren Bakan Uraloğlu, sadece projenin bitiş tarihini açıkladı.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamasına göre hat 2028 yılında bitecek. Bakan’ın açıklaması projede Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na göre 2, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na göre ise 1 yıl gecikme yaşandığını ortaya çıkardı.

Bakan Uraloğlu’nun Genç’e verdiği yanıt şöyle: 'Ankara-Kayseri arasında Yozgat (Yerköy)-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesinde Dış Kredi onayı gerçekleşmiş olup, yükleniciye yer teslimi yapılmıştır. Şantiye kurulumları tamamlanmış, farklı noktalarda fiilen iş başlamıştır. Projenin 2028 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.'