Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

TOKİ ucuza ev almak isteyenleri sevindirecek bir açıklamada bulundu. Bu illerde 2+1 ve 3+1 evlerin fiyat satışları 7 bin TL'den başlıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

TOKİ tarafından yapılan açıklamada bazı illerde uygun fiyatlı ev satışlarının başladığı duyuruldu. Ucuza ev almak isteyenler bu illere göz atsın. Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) vatandaşları uygun fiyatlara ev sahibi yapmaya devam ediyor. 

Büyük fırsatların olduğu TOKİ’de satışların başladığı iller merak konusu oldu. İşte 2+1 ve 3+1 model evlerin bulunduğu iller…

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Ankara - Sincan

100.000 Sosyal Konut Kampanyası ile satışa sunulan Ankara’nın Sincan ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi 2300/100000 Konut Projesi kapsamında daha önce kura ile belirlenen 522 hak sahibine yönelik, proje kapsamında inşa ettirilmekte olan 537 adet konut için 23 Kasım 2023 tarihinde konut belirleme kurası çekilmiştir; konutları belirlenen hak sahiplerine 04 Aralık - 29 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye Halk Bankası A.Ş.'nin Ankara Eryaman Şubesi'nde satış sözleşmesi imzalatılacaktır.

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Ankara - Beypazarı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Ankara ili, Beypazarı ilçesi, 2. Etap 428 adet konut projesi kapsamında 197 adet konut kura yöntemi ile satışa sunulması bekleniyor.

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Manisa - Ahmetli

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Manisa’nın Ahmetli ilçesine bağlı Ahmetli Mahallesi’nde 78 adet konut inşaatı kapsamında üretilecek 12 adet konut satışa sunulacak.

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Denizli - Balkan

Denizli-Balkan 2.Etap Toplu Konut Projesi’nde, İdaremiz stoğunda bulunan tamamı ‘Orta Gelir Konut Grubu’ (2+1) tipi 11 adet ve (3+1) tipi 6 adet olmak üzere toplam 17 adet konut 20-24 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuru alınmak suretiyle ‘kuralı satış yöntemiyle’ satışa sunulmuştur.

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Osmaniye - Düziçi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı Ellek Beldesi 160 adet konut ve 10 adet dükkân inşaatları kapsamında üretilecek 19 adet konut satışa sunuldu.

Ucuz ev almak isteyenler dikkat – Bu illere bir göz atın!

Toplu Konut İdaresi’nin başvuru şartları nelerdir?

Alt gelir grubu başvuru şartları
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
T.C. vatandaşı olması,
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 14.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 14.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 16.000 TL olarak uygulanmaktadır.)
Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan ‘Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin’
2. Kategori olan ‘En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın’
3. Kategori olan ‘Emekli Vatandaşlar’ın
4. Kategori olan ‘Diğer alıcı adaylarının’
başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

TOKİ başvurusu için gerekli evraklar

Başvuru sahipleri,
Kimlik Fotokopisi,
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları "Hak Sahipliği Belgesi"
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, ibraz edeceklerdir.

Kura çekilişi hakkında,

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir.

Engelli vatandaşlarımıza konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.

Emekli vatandaşlarımıza konut sayısının %25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir.

Diğer başvuru sahipleri, İdaremiz genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecektir.
Kura çekim işlemleri belirlenen kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir.

Sırada Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları,
Sırada Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası
Sırada Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası,
Sırada Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası

Sözleşme imzalama aşamasında beyan edilecek belgeler,

1. Başvurulan projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olanların kimlik ibrazı, kayıtlı olmayanlar için Nüfus Müdürlüklerinden alınacak son 1 (bir) yıldır projenin yer aldığı ilde ikamet ettiğini gösterir belge. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 3 (üç ) yıl ikamet ettiğini kanıtlayacak belgeyi) ibraz edecektir

2. Hane halkı gelirinin en fazla net 14.000 olduğunu (İstanbul için 16.000 TL) kanıtlayan gelir belgeleri,

• Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)
• Başvuru sahibi veya eşinden herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri,
• Başvuru sahibi emekli ise, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

Gerekli görüldüğünde ek belge istenebilecektir.

Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.