Türk Tabipler Birliği Konseyi'nin görevden alınmasına Kayseri'den ilk tepki: Memnuniyetle karşılıyorum...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin mahkeme kararıyla görevden alınmasına Erciyes Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Alper Kemaloğlu'ndan yorum geldi. İşte ayrıntılar...

Türk Tabipler Birliği Konseyi'nin görevden alınmasına Kayseri'den ilk tepki: Memnuniyetle karşılıyorum...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması talebiyle açılan davada önceki gün çıkan kararda TTB Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı.

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ile avukatları katıldı. Hakim, bu celse dosyanın karara bağlanacağını söylemesi üzerine avukatlara söz verdi. Avukatlar, başsavcılığın TTB Merkez Konseyinin görevden alınması talebinin reddedilmesini istedi. Davalıların beyanlarının ardından duruşmaya karar için ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan hakim, davanın Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usulden reddine, davalı merkez konsey başkanlığı yönünden "mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına" karar verdi.

KEMALOĞLU'NDAN KONU HAKKINDA PAYLAŞIM...

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Cemal Alper Kemaloğlu sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparken, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; 'TTB merkez konseyinin görevden alınması kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu makamlara, hasta ideologların değil, Türk hekimlerinin onurunu temsil edecek gerçek hekimlerin oturmasını diliyorum. Bu noktada hepimize sorumluluk düşüyor…'

Türk Tabipler Birliği Konseyi'nin görevden alınmasına Kayseri'den ilk tepki: Memnuniyetle karşılıyorum...

Olayın geçmişi

TTB Başkan Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyonda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmış, İstanbul'da gözaltına alınan Fincancı 27 Ekim 2022'de Ankara'da tutuklanmıştı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, TSK'nın meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleri ile terör örgütünün illegal faaliyetlerini bağdaştırma suretiyle "terör örgütü propagandası" yaptığı belirtilen sanık Fincancı'nın 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ayrıca Fincancı ve TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmaları talebiyle bir davaname hazırlayarak, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesine göndermişti.