Salgından en çok onlar etkileniyor!

Dünyada görülme sıklığı oranı en yüksek enfeksiyonlardan biri olan influenza (grip) en çok onlarda görülüyor. En çok çocukların etkilendiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar Kayseri Anadolu Haberin Kayseri haberinde..

Salgından en çok onlar etkileniyor!

Dünyada görülme sıklığı oranı en yüksek enfeksiyonlardan biri olan influenza (grip) en çok onlarda görülüyor. En çok çocukların etkilendiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri,  salgın döneminde çocukların, yetişkinlere oranla gripten daha çok etkilendiğini söyledi.

'Salgın döneminde gripten en çok çocuklar etkileniyor'

Grip salgını nedeniyle uyarılarda bulunan  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, 'İnfluenza, soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının çoğundan daha ağır bir hastalığa yol açar. Salgın döneminde çocuklarımızın daha çok etkilendiğini görmekteyiz. Tedavi için antiviral ilaçlar mevcuttur. En önemli nokta, tanının ilk 24-48 saat içinde gecikmeden konarak tedaviye başlanması gerektiğidir. Antiviral ilaçlar erken başlandığında etkili olurken, tedaviye geç kalındığı durumlarda hastalığın komplikasyonları ortaya çıkarak hastaneye yatışlara, hatta ölümlere neden olabilir' dedi.

'Kalabalık ortamlardan ve temastan uzak durun'

Salgından en çok onlar etkileniyor!Virüsün havadan damlacıkların solunması ile geçtiğine değinen Taneri, 'Hastalıktan korunmak için grip sezonunda alışveriş merkezleri, kapalı oyun parkları gibi kalabalık ve toplu ortamlardan uzak durularak, hasta kişilerle temastan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Hijyene çok dikkat ederek çocuklarımıza sık el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıyız. Yatak istirahati, bol sıvı alımı, vitamin açısından zengin ve dengeli beslenmek bağışıklığımızı güçlendirerek hastalığın tedavisinde önemli bir yer tutar' diye konuştu.