Öğrenciler merakla bekliyor: Tatil ne zaman?

Okulların başlamasıyla birlikte öğrenciler, derslerine yoğun bir tempoyla başladı. Yeni dönemin ilk yazılı sınavını önümüzdeki haftalarda verecek olan öğrencilerin gözü 9 günlük tatilde… Peki tatil ne zaman? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde…

Öğrenciler merakla bekliyor: Tatil ne zaman?

Yeni eğitim öğretim döneminin ilk yazılı sınavları yaklaşıyor. Sınavların ardından öğrencilerin gözü tatilde. 9 günlük ara tatil öncesinde, öğrenciler tatilin başlama zamanını merakla bekliyor. 

Öğrenciler, bu kısa tatil sürecinde dinlenme fırsatı bulacakları gibi, aynı zamanda enerjilerini yenileyerek ikinci yazılıların ders temposuna hazırlanacaklar. Tatil süresince aileleriyle ve yakın çevreleriyle daha fazla vakit geçirme şansı elde edecek olan öğrenciler, sosyal etkinliklere katılma ve hobilerine zaman ayırma imkanı bulacaklar.

Eğitim uzmanları, tatil süresince öğrencilere dengeli bir şekilde dinlenmeyi ve eğitimlerine küçük çaplı da olsa devam etmeyi öneriyor. Kitap okuma, yazma alışkanlığı kazanma gibi aktivitelerle öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri teşvik ediliyor.

Okul tatilinin başlama tarihi öğrencilerin yanı sıra aileler tarafından da merakla bekleniyor. Öğrencilerin bu kısa süreci en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak adına, aileler de destek olacakları önemli bir rol üstleniyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet adresinden edilinlen bilgilere göre, Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek.
 
Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında yapılacak.
 
Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.
 
Takvime göre, 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2024'te başlayacak.