Minik bir kırık üzerinde deprem olması ne anlama geliyor?

Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesi'nde bugün öğlen saat 14:39'da meydana gelen deprem sonrasında paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, açıklamada bulundu. Demirtaş, neler söyledi? Detaylar Haberimizde...

Minik bir kırık üzerinde deprem olması ne anlama geliyor?

Türkiye'nin önde gelen paleosismologlarından Dr. Ramazan Demirtaş, ‘Kayseri’nin Pınarbaşı'na 45 km; Kayseri'ye 120 km uzaklıkta, Dikilitaş yakınlarında bugün saat 14:39 3.1 büyüklüğünde minik-küçük deprem oldu. Deprem Deliler Fayı ile Sarız Fayı arasında kalan bölgede haritalanamayacak ölçekte minik bir kırık üzerinde oldu’ dedi. 
Demirtaş, ‘Ülkemizde her yıl ortalama 2 bine yakın 2.5 ile 3.5 büyüklüğünde deprem olur. Ülkemizi Avrasya ile Afrika-Arabistan levhaları arasında sıkışan bir blok olarak düşünürsek, 2.9 - 3.1 büyüklüğündeki deprem yerkabuğunun gürültüleri olarak kabul edilebilir. Bu deprem panik oluşturmaz’ diye bilgi mesajı paylaştı.

Demirtaş, 'Çözümsüz  reklam vari ve show - magazine yönelik, göstermelik açıklamalar ile 'Unutmadık, unutmayacağız' sloganlarının deprem riskleri açısından hiç bir anlamı olmadığını anladığımız ve tabut binaları ortadan kaldırdığımız zaman can kaybı ve bina yıkımlarının önüne geçmiş olacağız. Her deprem ders verir..
Her deprem mesaj verir. Depremlerden ders almadığımız ve verdiği mesajları iyi okumayıp, risk artırıcı etkenleri ortadan kaldırmadığımız sürece, gelecekteki sonraki olası büyük deprem(ler)de tablo değişmeyecek'
ifadelerini kullandı.