Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler memur maaşlarına çevrildi. Memur maaşları ne kadar olacak? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler memur maaşlarına ve maaşlardaki artışların ne kadar olacağına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) , Aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00’da açıklayacak. TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 3,28 artarken, Temmuz-Kasım döneminde tüketici fiyatlarına yüzde 33,66 artış oldu. Bu kapsamda 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 6’lık zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun, 2024 2025'teki memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına zammı da içeren toplu sözleşmeye ilişkin kararı uyarınca, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'e ilave olarak enflasyon farkı oranında zam yapılacak. Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak. Bu bilgilere göre artış ile en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor.