Kuş cennetinin Kayseri'de olduğunu biliyor muydunuz?

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, kuş cenneti Sultan Sazlığı'nda yer alan kuşları sosyal medyadan paylaştı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'de…

Kuş cennetinin Kayseri'de olduğunu biliyor muydunuz?

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, kuş cenneti Sultan Sazlığı’ndan çok özel fotoğraflar paylaşıyor.

Kuşların özelliklerini anlatan bir paylaşımda, “Sultan Sazlığı Milli Parkı kuşlarından... Dağ Kuyruksallayan: Kuyruğunu sürekli salladığı için bu ismi almıştır. Bu hareketinin böcekleri avlamanın bir yolu ya da diğer kuşlarla iletişim kurmanın yolu olduğu düşünülüyor. Yavrularına günde 400 defa yiyecek getirebilir” ifadelerine yer verildi.

Sultan Sazlığı Nerede?

Erciyes’in kuzeyinde Kayseri merkeze 70 kilometre uzaklıktaki, Sultan Sazlığı ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennet olarak biliniyor. Aralarında turna, filamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimide yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebilip, yeşil, mavi ve sarının yarattığı büyüleyici bir fonda zarafet ve incelik abidesi kuşları fotoğraflayabiliyor.

Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığı'nda yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunuyor. Gölde açık havalarda nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer alıyor. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılır. İç Anadolu step ekosistemi içerisinde sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandığı iki ana kuş göç yolunun bu alanda kesişmesi nedeniyle ülkemizdeki en önemli sulak alanlardan birisidir. Erciyes eteklerinde bulunan Sultan Sazlığı doğal güzelliği yanısıra ilimiz ekonomisine hasırcılık ve el sanatları alanında da katkı sağlamaktadır, Bilinçli eğitimli çevre köylülerimiz sonbaharda ürettikleri saz ve sazdan yapılan el sanatı ürünlerini ülke ekonomisine kazandırmaktadırlar.