Konut fiyatlarındaki artışa karşılık: İlk ev alacaklara müjde!

Konut piyasasındaki yükselen fiyatlar, ilk kez ev almak isteyenler için düşük faizli kredi seçeneklerini de beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konu hakkında yaptığı açıklamada, 'Konut arzını artırarak, birinci konut edinimini destekleyecek mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz.' dedi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde...

Konut fiyatlarındaki artışa karşılık: İlk ev alacaklara müjde!

Konut piyasasındaki yükselen fiyatlar, ilk kez ev almak isteyenler için düşük faizli kredi seçeneklerini de beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Konut arzını artırarak, birinci konut edinimini destekleyecek mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz." dedi.

İlk konut alacaklara yönelik kampanya çalışmaları hızla devam ederken, düzenlemenin Ekim ayında Meclis'e sunulması planlanıyor. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin son bir yıl içinde alacakları şehirde taşınmaz satmamış olmaları gerekiyor.

Ayrıca, hisseli konut sahipleri için hisse oranının yüzde 50'den fazla olmaması gibi kriterler de uygulanabilir. Özellikle ilk kez ev alacaklar için belli bir süre o şehirde ikamet etme şartı da aranabilir.

Konut kredisi vadesinin 15 yıl olması bekleniyor. Bu kampanya kapsamında, ilk kez ev alacaklar için 120 ayın dışında 180 aya kadar vadelendirme imkanı sunulacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde ilk ev alacaklara düşük faizli kredi imkanı sunacak. İkinci ev almak isteyenlere, evin değerinin yüzde 90'ı yerine yüzde 22.5 oranında kredi imkanı sağlanacak. İlk ev alacaklara ise yüzde 1.20 faiz oranı uygulanması bekleniyor.

Eğer bir kişi 2 milyon 500 bin TL'lik bir kredi kullanırsa, 180 ay boyunca aylık ödemesi gereken miktar 33 bin 968 TL olacak. Toplam geri ödeme miktarı ise 6 milyon 114 bin 251 TL olarak belirlendi.