Kayserililere İş Çıktı – İhbar İkramiyesi Yeni Ekmek Kapısı Olabilir!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın aldığı tedbirler doğrultusunda etkin ihbar vatandaş kapsamında yeni şikâyet kanallarını devreye aldı. Bu kapsamda etkin vatandaşlar ihbar ikramiyesi talep edebilecek. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayserililere İş Çıktı – İhbar İkramiyesi Yeni Ekmek Kapısı Olabilir!

Hazine maliye Bakanlığı tarafından yürütülen kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında yeni bir tedbir alındı. Etkin ihbar vatandaş ihbarı ile Kayserililere yeni iş de çıkmış oldu. Bu sayede vatandaşlar ihbarları için ihbar ikramiyesi talep edebilecek. 

Son zamanlarda özellikle kayıt dışı ve düşük beyanla ilgili denetimlerini hızlandıran Hazine ve Maliye Bakanlığı pek çok ihbar mekanizmasının yanına sosyal medya platformlarını da ekledi. 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, Haizine ve Maliye Bakanlığı’nın vatandaşların ihbar ve şikâyetlerini daha kolay/hızlı yapabilmesi için ihbar kanallarının güncellediği açıklandı.

Buna göre Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde (gib.gov.tr), dijital.gib.gov.tr adresyeri yanı sıra GİB mobil uygulaması ve ALO 189 Vergi İletişim Merkezi üzerinden başvurular yapılabilecek.

Ayrıca, “BİP Vergi İhbarı Servisi, X ve Instagram İhbar Hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (0 552 189 0 189)” gibi uygulamalar da ihbar için hizmete alındı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların ihbar edebileceği konuları ise şöyle sıraladı,

Düşük KDV Oranı Uygulanması
IBAN / PTT Çeki Yolu ile Ödeme Talep Edilmesi
Fiş/Fatura Verilmemesi
Başka İşletmenin POS Cihazının Kullanılması
Mükellefiyet Kaydının Olmaması
Sahte/ Yanıltıcı Belge Düzenlenmesi veya Kullanılması
Personel Ücretinin Elden Ödenmesi
Kira Gelirinin Beyan Edilmemesi
Tapu Harcının Eksik Ödenmesi
Kaçak Ürün Satışının Yapılması

İhbarcıya ihbar ikramiyesi ne kadar?

Etkin ihbar vatandaşları şikâyetleri için ikramiye de talep edebilecek. Aktarılanlara göre yapılan ihbar sonucu düzenlenecek vergi inceleme raporlarına göre tahakkuk eden vergi ve vergi ziyaı cezasının yüzde 10’u tutarındaki ihbar ikramiyesi, vatandaşlara ödenebilecek. Vatandaşlar, ikramiye ödemesi için IBAN numaralarını sisteme girecek. İhbarları denetleyecek ekipler, sahada gerekli incelemeleri yaparak tespit edilen ihlaller için ceza kesecek.