Kayserililer derin bir 'Oh' çekti! Depremde kaçıncı sıradayız?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) güncellediği diri fay haritasında Kayseri'nin sırasını görenler rahatladı. Peki Kayseri kaçıncı sırada? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde...

Kayserililer derin bir 'Oh' çekti! Depremde kaçıncı sıradayız?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Türkiye Diri Fay Haritasını güncelledi. Deprem haberlerini yakından takip eden Kayserililer ise sıralamayı görünce oh çekti. Yeni düzenlenen Diri Fay Haritası'na göre en az riskli bölgeler belli olurken illerin derecesi de belli oldu.

Güncellenen diri fay haritasına göre Türkiye'de 45 ilde 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek ve potansiyelde 485 diri fay bulunduğu belirtiliyor. MTA son teknoloji arazi incelemeleri, uydu görüntüleri, hendek çalışmaları ve hava fotoğraflarının analizi gibi çeşitli yöntemlerle elde edilen verileri toplayarak haritayı güncelledi.

Doğu Anadolu

Doğu Anadolu Fay Hattı, Türkiye’nin deprem riski en yüksek bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hatay’dan başlayan ve Erzincan’da Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşen bu fay hattı, Osmaniye, Antep, Maraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Muş gibi illerden geçerek önemli bir etki alanına sahip.

Kuzey Anadolu

Kuzey Anadolu Fay Hattı ise Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. Saros Körfezi’nden başlayarak Aras Vadisi'ne kadar uzanan bu fay hattı, İstanbul, Bursa, İzmit, Sakarya, Düzce, Bolu, Erzincan, Erzurum, Van gibi büyük şehirlerin yanı sıra birçok ilçeyi etkileyen potansiyele sahip. Haritaya göre en uzun diri fay Kuzey Anadolu hattında bulunuyor. İstanbul ve Ankara’da diri fay bulunmazken yakınlarında bulunan diri fay hatları bu illerde de risk teşkil ediyor.

Batı Anadolu

Batı Anadolu Fay Hattı ise Ege Bölgesi’nde etkili olan bir başka önemli fay hattıdır. Bu hat, Ayvalık, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta gibi şehirleri kapsayan geniş bir alana yayılarak önemli bir deprem riski oluşturuyor.

Kayserililer derin bir 'Oh' çekti! Depremde kaçıncı sıradayız?

İşte en riskli bölgeler!

Birincil Riskli Bölgeler: MTA’nın güncellenmiş Diri Fay Haritası’na göre, İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkâri, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt gibi iller birinci derece riskli bölgeler arasında yer alıyor.

İkinci Derece: İkinci derece riskli bölgeler arasında ise Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Maraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Ağrı ve Çorum gibi birçok il bulunuyor.

Üçüncü Derece: Üçüncü derece riskli bölgeler ise Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Urfa, Mardin, Kilis, Adana, Antep, Maraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir’i içeriyor.

En Az Riskli Bölgeler: Deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grup iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak belirlendi.

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden oldukça etkilenen Kayseri’nin üçüncü derece riskli bölgeler arasında yer alması Kayserilileri rahatlattı.