Kayserili O İsim Washington Büyükelçiliğine Atandı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi ve New York'taki BM Daimi Temsilcisi olacak isimlere görevlerini telefonla tebliğ etti. Washington Büyükelçiliğine atanan o isim Kayserili diplomat Sedat Önal oldu. Bakın Sedat Önal kimdir? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Kayserili O İsim Washington Büyükelçiliğine Atandı!

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevini üstlenecek isim belirlendi ve bu isim Kayseri'nin yetiştirdiği deneyimli diplomat Sedat Önal oldu. 

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği görevi tebliğ edilen Birleşmiş Milletler (BM) daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal 11 Ağustos 1963 Kayseri doğumludur.

Kayserili O İsim Washington Büyükelçiliğine Atandı!

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra, 1989 yılında Dışişleri Bakanlığındaki Personel Dairesi Başkanlığına aday meslek memuru olarak başladı. İstihbarat ve Araştırma Dairesinde aday meslek memurluğu görevini yürüten Önal, 1991 yılında Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçiliğinde 3. Katip olarak meslek hayatına devam etti. 1993 yılında başladığı Münster Başkonsolosluğundaki Muavin Konsolos görevine, bazı daire başkanlıklarında görev alarak devam etti. New York Başkonsolosluğundaki Muavin Konsolos ve Konsolos olarak başladığı görevini yürüttükten sonra 2002 yılında Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliğinde Müsteşar olarak görev yaptı. Buradaki görevinin ardından, Ortadoğu Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı, Viyana Başkonsolosluğu ve Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Önal, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinin ardından 2018 yılında Bakan Yardımcılığı görevinde bulundu. Önal, Şubat 2023’ten bu yana ise Türkiye’nin New York'taki BM Daimi Temsilciliği pozisyonundaydı.