Kayseri, Sivas, Yozgat, Ankara, Adana dikkat – Kaçacak yer arayacaksınız!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre Türkiye'nin pek çok ilinde gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Vatandaşlar resmen kaçacak yer arayacak. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayseri, Sivas, Yozgat, Ankara, Adana dikkat – Kaçacak yer arayacaksınız!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre Doğu Anadolu'nun doğusu, Güney Doğu Anadolu ile Ankara, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Çorum, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Karabük çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. 

Yağışların Hakkâri, Van’ın güney ve doğusu, Şırnak’ın doğusu ile Muş ve Bitlis’te kuvvetli olacağı bildirilirken sel, yıldırım, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgâr, yerel dolu yağışı gibi olaylara karşı tedbir olunması gerektiği de ifade edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Buna göre; ülke genelinin parçalı ve az bulutlu, yer yer çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun doğusu, Güney Doğu Anadolu (Diyarbakır haric) ile Ankara'nın kuzey ve doğusu, Adana ve Osmaniye'nin kuzeyi, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Çorum, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Karabük çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kayseri, Sivas, Yozgat, Ankara, Adana dikkat – Kaçacak yer arayacaksınız!

Uyarılar,

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor, genellikle mevsim normalleri civarında, iç ve batı kesimlerde yer yer üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgârın genellikle kuzeyli, yurdun güney kesimlerinde batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice esmesi bekleniyor.

Bugün öğle saatlerinden itibaren Hakkâri, Van’ın güney ve doğusu, Şırnak’ın doğusu ile Muş ve Bitlis illerinin kuzey ve doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgâr, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Marmara'nın güneyi ile Ege ve Batı Akdeniz'de toz taşınımı beklendiğinden; görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.