Kayseri'de Bayram Namazı Saat Kaçta?

Kurban Bayramı'na saatler kala, Kayserili vatandaşlar bayram namazının kaçta icra edileceğini merak ediyor. Peki, Kurban Bayramı namazı kaçta kılınacak? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Kayseri'de Bayram Namazı Saat Kaçta?

Kurban Bayramı’na saatler kaldı. Kayserili vatandaşlar bayram namazının kaçta icra edileceğini araştırıyor.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Öncelikle ‘Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama’ şeklinde niyet edilir. Bayramı namaz iki rekat ve cemaatle kılınan bir namazdır.  

Birinci Rekatında, imam sesli, cemaat ise gizlice Allahuekber diyerek iftitah tekbiri alır ve eller göbek hizasında bağlanır. Gizlice Sübhaneke okunur. Daha sonra imamla birlikte ilave (zâit) tekbirlere geçilir. İmam Allahuekber dediğinde eller kulak hizasına kaldırılır ve yanlara salınır. İmam 2. tekbiri alır ve eller kaldırılır, yanlara bırakılır. İmamla birlikte üçüncü tekbir alınır ve bu defa eller bağlanır. İmam gizlice Euzü besmele çektikten sonra açıktan Fatiha ile zammı sure okur. Cemaat ise eller bağlı şekilde sessizce imamı dinler. İmam tekbir aldığında rükuya varılarak 3 defa ‘sübhâne rabbiye’l-azîm’ denir. ‘Semiallahü limen hamideh’ diyerek ruküdan kalkılır. Ardından iki kez peş peşe secdeye gidilir. 

İkinci rekatta İmam, gizlice Besmele çeker, açıktan Fatiha ile zammı sure okur. Rükûya gitmeden önce imamın Allahuekber demesiyle tekbir alınır ve eller kulak hizasına kaldırılıp yanlara salınır. Aynı şekilde 2. tekbir alınır ve eller yanlara salınır. 3. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Son olarak, 4. tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmadan rükûya gidilir. Rükû ve secdenin ardından oturulur, Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbenâ duaları okunur. Selam verilerek namaz tamamlanır. Bundan sonra müezzinle beraber ‘Allāhüekber Allāhüekber lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd’ diyerek 3 defa tekbir getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam-hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar. Hutbe bittikten sonra dua edilerek namaz tamamlanır.

Kayseri'de Bayram namazı saat 05.47'de kılınacak.