Kayseri'de bakkal ve marketler arada kaldı!

Kayseri'de sigaraya gelen son zam öncesi vatandaşla bakkal ve marketler esnaflarla çok defa gerginlik yaşadı. Vatandaşlar esnafları stok yapmakla suçlarken bakkal ve market sahipleri arada kaldığını belirterek isyan etti. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayseri'de bakkal ve marketler arada kaldı!

Kayseri'de sigaraya son gelen zam öncesi vatandaşlar esnafla kavgaya tutuştu. Her zam döneminde vatandaşın verdiği tepkiler giderek büyürken yaşanan sorunlar ciddi gerginlikleri de beraberinde getiriyor. Sigara tiryakileri esnafların stok yaptığının iddia ederken, esnaflar da bayiler ve müşteriler arasında kaldığını ifade ediyor. 

Esnaflar stokçulukla suçlanıyor!

Sigaraya gelen ÖTV zammı sonrası en ucuz paket 67 TL oldu. Zam öncesi sigara alışverişini yapmak üzere bayilere hücum eden tiryakiler bayilerde sigara bulamamaktan şikâyetçi. Gittiği bayilerde ‘Sigara yok’ cevabı alan tiryakiler, esnafları stok yapmakla suçluyor.

Kayseri’de de sigara tiryakisi pek çok vatandaş, sigara fiyatlarına zam geleceği beklentisiyle esnafın stok yaptığını iddia ediyor.

Marketler ve büfelerin raflarında sigara bulamaya vatandaşlar çeşitli sosyal medya platformunda durumu tartışarak yetkililere sesleniyor.

Sigara kullanan bir vatandaş tepkisini, ‘Her zam beklentisi haberi sonrası bunu yaşıyoruz. Esnaflar zam öncesi sigara satmak istemiyor. Kendi önceki fiyatından aldığı sigarayı stok yapıyor, müşterisine de zamlı fiyattan satıyor. Ben pek çok esnafın stok yaptığını duydum, hatta şahit oldum. Küçük esnafından büyük esnafına hepsi bunu yapıyor. Buna bir el atılmalı artık’ şeklinde ifade etti.

‘Arada kalan bakkal ve marketler oluyor’

İhbar hattımıza açıklama gönderen bir esnaf ise sorunun sigara bayilerinden kaynaklı olduğunu kaydetti.

Sigara firmaları ve bayilerin zam öncesi sigara dağıtımını kısıtladığını belirten market işletmecisi, ‘Zam gerçekleşmeden bir kaç hafta öncesi sigara firmaları ve bayileri satış noktalarına verdikleri sigarayı kısıtlıyorlar. Zam geleceğini sezen ve normalde her zaman bir paket alan vatandaş da birkaç karton almak istiyor. Arada kalan bakkal, market oluyor’ dedi.