Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Kayseri-Ankara Hızlı Tren Projesi'nin başlamasından sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya illerini bir birine bağlayacak hızlı tren projesi için çalışmalara başladı. Peki Kayseri-Antalya arasını 2 saat 45 dakikaya düşürecek bu proje ne zaman başlayacak ve ne zaman tamamlanacak? Detaylar, Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde..

Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kayseri-Ankara arası hızlı tren projesinde çalışmalarını devam ettiriyor. 2027 yılında hayata geçirilmesi planlanan bu hattın yanı sıra, Bakanlığın, Kayseri-Antalya arasındaki mesafeyi 2 saat 45 dakikaya düşürecek yeni bir hat üzerinde çalıştığı açıklandı.

Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya ve Antalya illerini bir birine bağlayacak proje ilgi ilgili çalışmalar devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kayseri-Antalya hızlı tren projesinin Konya-Antalya kesiminin projelendirme çalışmaları tamamlandı. Projenin, Nevşehir-Konya kısmında ise etüt işlemleri devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da daha önce açıkladığı projenin, etüt çalışmalarına göre demiryolu hattı Kayseri’den başlıyor, Nevşehir, Aksaray ve Konya üzerinden Antalya’ya kadar ulaşıyor. 4 bölümden oluşan hızlı tren projesinin toplam uzunluğu 607 kilometreyi buluyor. Antalya-Kayseri hızlı tren projesinde Acıgöl, Nevşehir ve Avanos olmak üzere 3 ana istasyon planlanıyor.

Kayseri-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Ne zaman başlayacak?

Bakanlığın zaman zaman açıklamalar yaptığı Kayseri-Antalya arası yapılacak olan Hızlı Tren projesine ne zaman başlanacağı ve ne zaman tamamlanacağı merak konusu oldu.
Projenin Anlatya-Konya kısmının 2024 yılında başlayıp 2030 yılında tamamlanması planlanıyor. Konya-Aksaray arasındaki bölümün 2031 yılında bitirilmesi hesaplanırken, Aksaray-Kayseri kısmının 2031 yılında başlayıp, 2037 yılında tamamlanması hedefleniyor.