İstanbul'da 105 TL olan su Kayseri'de bakın kaç TL?

İstanbul ve Kayseri arasındaki fiyat farkı dikkat çekiyor. Hayat marka 19 Litrelik damacana su İstanbul'da 105 TL'den satılıyor. Peki Kayseri'de damacana su fiyatları ne kadar? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde...

İstanbul'da 105 TL olan su Kayseri'de bakın kaç TL?

İstanbul ve Kayseri arasındaki fiyat farkı dikkat çekiyor. Hayat marka 19 Litrelik damacana su İstanbul'da 105 TL'den satılıyor. Kayseri'de ise aynı su 90 TL'den alıcısını buluyor. 

İstanbul'da yaşam maliyetlerinin yüksek olması, bu farkın sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor. İstanbullu vatandaşların cebini yakan damacana su fiyatları aslında Kayserililer için de yine pahalı. Birgün Gazetesi'nden Tuğba Göbekçin'in haberine göre, aylık ortalama 5 damacana su tüketen bir ailenin sadece içme suyuna ödediği para 500 TL'ye kadar çıkıyor.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı, maliyet artışının fiyatlara yansıdığını belirtti. Kalebaşı, artan enerji, hammadde ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra lojistik giderlerinin de fiyat artışında etkili olduğunu kaydetti.

Kayseri fiyat sıralamasında 22. sırada!

Kayseri'de damacana veya hazır suyun yanı sıra musluk suları da tercih ediliyor. Erciyes Dağı'ndan gelen suyun kullanıldığı ifade edilirken vatandaşlar da tat ve sağlık açısından musluk suyun tercih ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü Su Analizleri Laboratuvarları'nda 2023 yılında 8 bin 947 içme suyu numunesinde 127 bin 71 parametrenin analizinin yapıldığını belirterek, Kayseri’nin memba kalitesinde içme suyuna erişim anlamında şanslı iller arasında yer aldığını kaydetti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, metreküpte alınan fiyat sıralamasında 30 büyükşehir arasında 22’nci sırada yer aldığını belirtirken en ucuz su kullanan kentler sıralamasında ise 8. sırada yer aldığını belirtti.

Temiz ve güvenilir içme suyunu hanelere ulaştırmanın belirli bir maliyeti olduğuna dikkat çeken Büyükkılıç, ocak ayında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti, ''''Malumunuz su fiyatları ile sabitleme yapmıştık. Kamuoyunda ister istemez beklenti oluşuyor. Elektrik ve doğalgaz konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın sübvanse yaklaşımı içerisinde desteği söz konusudur. Gönül ister ki bedava verelim. Sabitlemeyle 600 milyon TL gitti, şimdi de yüzde 20 indirim yaptık. Bununla birlikte bir 500 milyon TL gitmiş oldu. Kayseri önceden 30 büyükşehir içerisinde su fiyatı sıralamasında 15’inci sıradaydı, bu indirimle 22’nci sıraya düşmüş oldu. Suyun metreküpü de 17,48 TL’ye indi. İçme suyumuzu vatandaşımıza en asgari fiyatla ulaştırmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Vatandaşımıza feda olsun. Gönül ister ki daha fazla bir şeyler yapalım ancak her şeyin bir maliyeti olduğu gibi bu hizmetin de belli bir maliyeti var. Yatırımlarımız geçmişte olduğu gibi hız kesmeden devam edecek.''

Kayseri ve İstanbul damacana su fiyatları!

Kayseri ve İstanbul'daki 19 litrelik damacana su fiyatları aşağıdaki gibidir.

Hayat Su İstanbulda 105 TL iken Kayseri'de 90 TL. Saka Su İstanbul'da 95 TL iken Kayseri'de 100 TL. Erikli su İstanbul ve Kayseri'de 100 TL'den satılıyor. Akdağ suyu ise megakentte 85 TL Kayseri'de 80 TL'den müşterilere sunuluyor.