İkinci el otomobil almanın tam zamanı – O tarihten sonra fiyatlar pik yapacak!

İkinci el otomobil almak isteyenler fiyatların düşeceği tarihleri araştırıyor. Peki otomobil almak için en uygun tarih ne zaman, fiyatlar ne zaman pik yapacak? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

İkinci el otomobil almanın tam zamanı – O tarihten sonra fiyatlar pik yapacak!

İkinci el otomobil almak isteyen milyonlarca vatandaş araç fiyatlarının düşmesini bekliyor. Sektör temsilcileri tarih vererek o tarihten sonra fiyatların pik yapacağını açıklıyor. Peki otomobil almak için en uygun tarih ne zaman? Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

İkinci el otomobil almanın tam zamanı – O tarihten sonra fiyatlar pik yapacak!

Araç fiyatlarında 2023 yılı sonlarında gerileme yaşanmıştı ancak bu gerileme uzun sürmedi. Yeni yıla girilmesiyle fiyatlar yeniden yükselişe geçti. İkinci el otomobil almak isteyenler fiyatların daha da yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. 

VavaAI Fiyat Endeksi’nin Ocak 2024 sonuçlarına göre, ikinci el araç fiyatları eylül ayından itibaren düşüşe geçmiş, ancak aralık ayında sabitlenmiş ve yeni yıl itibarıyla yüzde 3 artış gösteriyor. Sektör temsilcileri ise önümüzdeki aylarda fiyatların kur ve enflasyona paralel olarak artmasını beklediklerini belirterek vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Uzmanlar, sıfır otomobillerdeki fiyat artışının ikinci el araçlara olan talebi artırdığını ifade ederken, ulaşım tercihlerindeki değişiklik ve kişisel araçlara yönelimdeki artışın da ikinci el araç talebini tetiklediğini söylüyor. 

İkinci el araçlarda fiyatların hala aralık ayı bandında gittiğini belirten uzmanlar önümüzdeki aylarda yeniden bir yükselişin yaşanacağını kaydederek alıcıları uyarıyor.

Ayrıca mevduat ve kredi oranlarının piyasa lehine dönmesi halinde, sonbahar aylarında satış adetlerinin pik yapabileceği bir dönem yaşanabileceği belirtiliyor.