menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“Yeni dünya düzenine hazırlıklı olmalıyız”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) 2021 yılının ilk meclis toplantısını videokonferans sistemi üzerinden yaptı. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Salgın sonrasında oluşacak yeni dünya düzenine hazırlıklı olmalıyız” dedi.
26 Ocak 2021, Salı

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcısı İlhan Baloğlu, devletin alacaklarla ilgili uyguladığı haciz kararlarının işadamlarını zora soktuğunu belirterek, “Devletin alacağı çok cüzi bir miktar bile olsa haciz kararı çıktığı zaman işadamlarının bütün hesaplarına haciz konuyor. Buda sanayici ve işadamlarımızı zaman zaman zora sokabiliyor” dedi.

2020 yılında küresel ekonominin gündeminin Kovid-19 salgını olduğuna dikkat çeken Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Pandemi nedeni ile küresel tedarik zincirlerinin işleyişi bozuldu, kısıtlamalar küresel finans piyasalarında keskin düşüşlere yol açtı. Uluslararası ekonomi kurumlarınca, 2. Dünya Savaşından itibaren en yüksek küçülmenin yaşandığı dönem olarak görülüyor. Bazı hesaplamalara göre de salgının dünya ekonomisine verdiği zararın 3,4 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor” diye konuştu.

Ülkemizde de, özellikle mart-haziran aralığında, üretimin yavaşladığı, talebin daraldığı ve ticaretin duraksadığı bir dönem yaşandığına dikkat çeken Büyüksimitci, “İzolasyonların kısmen kaldırılmaya başladığı 2020 yılının üçüncü çeyreği itibariyle toparlanma başladı ve Türkiye yüzde 6,7 büyüdü. Bundan sonraki süreçte önemli olan bu büyümenin sürdürülebilir olmasıdır. Yılın son çeyreğinde ivmelenme azalsa da öncü rakamlar pozitif bir büyüme göreceğimize işaret ediyor. Ülkemizde ve tüm dünyada uygulanmaya başlanan Kovid-19 aşısı ile pandeminin ekonomiye olan olumsuz etkilerinin azalacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.  

Türkiye’nin salgın sonrası döneme hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyüksimitci, “Salgın sonrasında oluşacak yeni dünya düzeni içinde öne çıkmak, rekabetçiliği artırmak, yeni tedarik ağının içinde var olmak için yeni politikalar üretmek zorundayız. Bundan sonraki süreçte hedeflerimize ulaşmamızın en önemli unsurları;  teknolojik dönüşümü sağlayarak dışa bağımlılığı azaltmak ve verimliliğimizi artırmak olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Her geçen yıl ihracatçı firma sayılarını artırdıklarını ifade eden Başkan Büyüksimitci, geçen yıl bin 583 olan ihracatçı firma sayısının bu yıl bin 684 olduğunu, mobilya ve elektrikli ev aletleri ihracatında Türkiye’de ikinci sırada, kablo üretiminde ise üçüncü sırada olduklarını açıklayarak, 2020 yılını 2 milyar 600 milyon doların üzerinde bir rakamla kapatacaklarını söyledi.

Kayseri Sanayi Odası tarafından yürütülen projelere de değinen Başkan Büyüksimitci, en önemli projelerinin Kayseri Model Fabrika olduğunu, model fabrikanın çalışmaya başladığını ve çok ciddi projeler yürüttüğünü belirterek, verimlilik koordinasyon ofisi ile birlikte yürütecekleri çalışmalarla Kayserili firmalarda yüzde 25 verimlilik artışı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kurumsal Haber

Diğer EKONOMİ Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır