menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri OSB’den ikinci teknik kolej geliyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, mesleki ve teknik liselere olan ihtiyacın her geçen gün arttığını belirtti. Nursaçan, artan ihtiyacın karşılanması için ikinci teknik koleji yapmak üzere hazırlıkların tamamlandığını vurguladı.
31 Ağustos 2021, Salı

Türkiye’nin en büyük ihtiyaçlarından olan mesleki ve teknik lise mezunu meslek sahibi eleman yetiştirme konusunda kolları sıvayan Organize Sanayi Bölgeleri, bölgesel ihtiyaçları karşılamaya yönelik oluşturulan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile nefes alıyor. Organize Sanayi Bölgeleri İçi Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Raporu’na göre, Türkiye’de 42 ilde 66 OSB içinde 76 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunuyor. Bu okullarda sanayinin ihtiyaç duyduğu 47 alan ve 105 dal mevcut. Bu liselerde okuyan öğrenci sayısı ise 60 bin 890. Bu öğrencilerin hemen hemen tamamı, içinde bulundukları OSB’lerde staj yapıyor ve iş imkânı buluyor.

“OSB İÇİ MESLEK LİSELERİ SANAYİNİN İTİCİ GÜCÜ OLUYOR”

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, OSB içi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci sayısı itibarıyla en büyük kapasitenin Kayseri OSB’de olmasına rağmen yetersiz olduğunu vurgulayarak, “OSB içi meslek liselerimiz, günümüzde sanayimizin itici gücü durumuna gelmiştir. İstediğiniz kadar sermayeniz, altyapınız ve kaynağınız olsun, eğer bunları çalıştıracak kalifiye elemanınız yoksa beyhudedir. Bugün itibarıyla idaremizde bulunan Özel Kayseri OSB Teknik Koleji öğrenci sayımız, raporda da tespit edildiği gibi 2 bin 775’dir. Bu öğrencilerimizin tamamı OSB’mizde staj yapmakta ve iş bulmaktadır. Ancak, biz meslek lisemize müracaat eden öğrencilerimizin hepsine kapasitemizin dolması sebebiyle olumlu cevap veremiyoruz” diye konuştu.

YENİ OKUL PLANLANIYOR

OSB içi Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin içinde kurulduğu OSB’nin ihtiyaçlarına göre yapılandığına işaret eden Başkan Nursaçan, “Biz 2 bin 500 öğrenci daha kabul edecek bir okul planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Öğrencilerden ve ailelerden teveccüh görüyoruz. Sanayicimizin de talebi var. Biz de OSB olarak bu ihtiyacı gidereceğiz. Bir kez daha tekrar ediyorum ki, eli tornavida tutan yetişmiş 5 bin elemanın işi şu anda bizin OSB’mizde hazır” dedi.

Kurumsal Haber

Diğer EKONOMİ Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır