menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KANKA açıldı

Kansere Karşı Birlikte Derneği (KANKA) öncülüğünde hayırseverlerin yardımıyla yaptırılan ve aynı anda 40 çocuğa kemik iliği naklinin yapılabileceği Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi açıldı.
04 Temmuz 2021, Pazar

Açılışa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki 'nin yanı sıra, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, KANKA Derneği Başkanı Musa Karakürkçü,  Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alparslan Baki Ertekin ile hayırseverler, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalışv ve çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise açılışa telefonla katılım sağladı.

"BU KADAR ANLAMLI BİR AÇILIŞA KATILMADIM"

Açılış konuşmasını yapan Özhaseki, hastanenin yapımında katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileterek, "Kamu hizmetinde neredeyse 30 seneye yaklaşıyor vazifem. Binlerce temel atma, açılış törenine katıldım. Ama herhalde bu günkü kadar güzel, anlamlı ve duygulu bir ortamı yaşamadım, açılışa katılmadım diye düşünüyorum.” dedi.

"HAYIRSEVERLER ŞEHRİ DİYE İSİM YAPTIK"

Kayseri 'nin hayırseverlik kültürüne vurgu yapan Özhaseki, "Kayseri, ticaret ve sanayi şehri. İnsanlarımız çalışırlar, gayret ederler, üretirler. Son dönemde hayırseverler şehri diye de isim yaptık. 4 kere hayırseverler zirvesi yaptık. En küçük hayırseverimiz de bir sağlık ocağı yaptırmıştı. Orada, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlarımızın elinden ödül verdik. Kayseri 'de neredeyse 1 milyar dolarlık hayır işi yapılmıştı." dedi.

AYNI ANDA 40 ÇOCUĞA HİZMET VERECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Özhaseki 'nin telefonundan açılışa bağlandı. Erdoğan, açılışı yapılan hastanenin çocukların umudu olacağına inandığını ifade ederek, "Kayseri, merhum Kadir Has gibi pek çok hayırsevere ev sahipliği yapmış, mayasında insana hizmet olan bir şehirdir. Açılışını yaptığımız hastanenin de aynı şekilde inşa edilmesinden memnuniyet duyuyorum. Hastanemiz, bünyesindeki kemik iliği nakli, talasemi, hemofili ve ayakta tedavi merkezleri ile kendi alanında ülkemizin en büyük ve önemli sağlık kuruluşudur. Kapasitesi itibarıyla aynı anda 40 çocuğumuza kemik iliği nakli yapabilecek imkana sahiptir. Hatta bu özelliğiyle bırakın ülkemizi, dünyada bile hastanemizle yarışabilecek bir kurum yoktur. Ülkemizde henüz başlanamamış olan gen tedavisi için gereken altyapıya sahip hastanemizde en kısa sürede bu yöntemin de devreye alınmasını temenni ediyorum. Gereken kadroların tahsisi ve diğer ihtiyaçların giderilmesiyle hastanemizin çok yakın bir zamanda bölgemizdeki, hatta dünyadaki tüm çocukların umudu haline geleceğine yürekten inanıyorum. Bir kez daha hastanenin hayırlı olmasını diliyor, hayırseverlerimize ve üniversite yönetimine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise, “Bugünkü eser yaklaşık 80 milyon TL. Bu eser hepinizin eseri, Allah razı olsun hepinizden. Biz Türkler için imkansız diye bir şey yoktur. Bir araya geldiğimiz zaman inşallah ‘çılgın’ denilen şeyleri de birbirimize güç vererek başarıyoruz. Bundan sonra da millet olarak daha büyük başarılara imza atacağız” diye konuştu.

"PANDEMİYE RAĞMEN BAŞARDIK"

KANKA Derneği Başkanı Musa Karakürkçü de, hastanenin açılışından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “2 gün önce hastaneye baktığım zaman gözlerim doldu. Bu hastane 3 yıl içerisinde bu hale geldi. Hayırseverlerimizin hepsine çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 3 sene önce hastanenin temelini atmıştık. Çok şükür şuanda da hastanemizi açıyoruz. Aradan geçen süre içerisinde çok zor zamanlar, pandemi geçirdik. Ama bu sıkıntılar içerisinde hastanenin inşaatı kesilmedi, bitirmeyi başardık. Bu hastane darlıkta ve bollukta harcama yapmayı, hayır yapmayı seven örnek insanların maddi ve manevi katkılarıyla bu hale gelmiştir.” dedi.

TÜRKİYE 'DE İLK VE TEK

ERÜ 'nün yaptığı çalışmalar ve araştırma merkezleri ile ülkenin yüz akı olduğunun dile getiren Rektör Mustafa Çalış ise, sözlerini şöyle sürdürdü:

“16 Nisan 2019 tarihinde üniversitemiz ile KANKA arasında imzalanan protokol ile 10 bin metrekare kapalı alanla 5 katlı olarak inşa edilen ve 4 merkezden oluşan sadece şehrimizin değil bölgemizin ve ülkemize hizmet edecek olan önemli bir tedavi merkezi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en büyük çocuk hematoloji ve onkoloji hastanesi olacak olan hastanemiz, 60 servis odası ile modern şartlarda hastalarımıza hizmet edecektir. Ülkemizde çocuk kemik iliği nakilleri için akreditasyon almış olan ilk ve tek merkez olarak hizmete geçecek olan hastanemiz, çocuk kemik iliği nakli yapabilen Türkiye’deki ilk ve tek merkez olacaktır. Erciyes Üniversitemiz 43 yıllık tarihiyle Türkiye’nin köklü üniversitelerinden bir tanesidir. Aynı zamanda 11 araştırma üniversitelerinden biridir. Araştırma üniversitesi misyonu olarak bu kapsamda üniversitemiz tarafından geliştirilen covid-19’a karşı yerli aşımızın TÜRKOVAC aşımızın da Erciyes Üniversitesi’nden çıkması bizi ayrıca gururlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde preklinik çalışması, Faz-1, Faz-2’si aynı üniversitede başarıyla tamamlanmış tek örnektir. Bu da bize ayrı gurur vermektedir. Son yıllarda Erciyes Üniversitemizin başarıları gururla takip edilmektedir. Üniversitemiz Kayserimizin ve ülkemizin yüz akı olmuştur.”

Hastanenin yapılışında katkı sağlayan Kayserili hayırseverler adına konuşan Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alparslan Baki Ertekin ise, “Hepimiz dünyaya kendi hikayemizi yazmaya geliyoruz. Bir varmış ile başlıyor, bir nefeste geçiyor, bir yokmuş ile bitiyor. Bu hikayede Allah’ın rızasını kazanabilecek işler yapmak, iyi insan olma, hayırla yad edilebilecek insan olmak ve eserler bırakmak amaç olmalı. Bugün böyle bir eserin açılışında bir araya geldik. Şükürler olsun bu açılışı görebildik. Tabi ki her hayrın bir başka yarıştırılabilecek bir tarafı yok ama söz konusu çocuk sağlığı olunca akan sular duruyor.” ifadelerini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, Kayseri’nin hayırseverler şehri olduğunu vurgulayarak, “Herkesin şehri kendine güzel. Ama bizim şehrimiz bir başka güzel. Kayseri; sanayinin, ticaretin, kültürün merkezi, kadim medeniyetlerin merkezi. Ama bunların bütün bunların yanında hayırseverler şehri. O açıdan Kayserili hemşehrilerimizle gurur duyarken bunu hak ettiğimize inanıyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından hayırseverlere plaket takdim edildi. İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven 'in duasıyla hastanenin açılışı gerçekleştirildi.

>>AA-İHA

Diğer SAĞLIK Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır