ERÜ'den önemli proje – Uzman ekipler tarafından hazırlanıyor!

Erciyes Üniversitesi İslamofobi ile Mücadelede önemli bir projeye hazırlanıyor. ERÜ-OIC-IPHRC işbirliğinde hayata geçirilmesi planlanan Medya ve Sivil Toplum Rehberi'nin ilgili tüm organizasyonlarla paylaşılması planlanıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde...

ERÜ'den önemli proje – Uzman ekipler tarafından hazırlanıyor!

Politika yapıcılar için İslamofobi ile Mücadelede Medya ve Sivil Toplum Rehberi ERÜ-OIC-IPHRC işbirliğiyle hazırlanıyor. 

I. Uluslararası Medya, Dijital Kültür ve Din Kongresi’nde Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hakan Aydın ve Doç. Dr. Metin Eken’in, İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu (OIC-IPHRC) yetkililerine önerdiği “Politika Yapıcılar için İslamofobi ile Mücadelede Medya ve Sivil Toplum Rehberi”ne ilişkin çerçeve metin, OIC-IPHRC’nin 30 Haziran-04 Temmuz 2024 tarihlerinde Cidde’de gerçekleştirilen 23. olağan toplantısında kabul edildi. 

Rehber, Erciyes Üniversitesi - İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu işbirliği ile Prof. Dr. Hakan Aydın ve Dr. Hacı Ali Açıkgül editörlüğünde uzman bir araştırmacı ekip tarafından hazırlanacak. Rehberin, başta İslam İşbirliği Teşkilatı ilgili organları olmak üzere üye ülkelerin hükümetleri, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, medya örgütlenmeleri, akademik ve teknolojik organizasyonları gibi politika belirleyicilerine yönelik olarak stratejik eylem alanlarına ve öncelikli gündemlere odaklanması hedefleniyor.

İslamofobi ile mücadelede medya ve sivil toplum eksenli çabaya referans niteliğinde hazırlanacak olan rehberin, OIC-IPHRC Genel Kurulu’nca onaylandıktan sonra üye ülke dışişleri bakanları komitesine sunulması, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 57 ülkesine nota eşliğinde dağıtılması, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği başta olmak üzere ilgili tüm organizasyonlarla paylaşılması planlanıyor.