Emeklilik bekleyenler dikkat – 10 yıl erken emekli olabilirsiniz!

Sigortalı çalışan vatandaşlar bu haber sizin için. 10 yıl erken emekli olabilirsiniz. 10 yıl erken emekli olma şartları nelerdir? Kayserili vatandaşlar araştırıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Emeklilik bekleyenler dikkat – 10 yıl erken emekli olabilirsiniz!

Bir kurum bünyesinde sigortalı çalışan vatandaşlar bu şartlara sahip olduğunuzda 10 yıl erken emekli olabileceksiniz.

Meslekte çalışma gücünün tamamını veya bir kısmını kaybeden vatandaşlar için devlet tarafından malulen emekli aylığı bağlanıyor. Malulen emeklilik aylığı, çalışma yeteneğini kaybeden sigortalılara sağlanan bir sosyal güvence ödeneğidir.

Bu aylık, sigortalının iş göremezlik ödeneği ile birlikte ödenirken, eğer sigortalı çalışmaya devam edemez duruma gelirse, iş göremezlik ödeneği kesiliyor ve sadece malulen emeklilik aylığı ödeniyor. Malulen emekli aylığı sigortalının ekonomik güvencesini sağlamaya yönelik bir sistem. Ayrıca, sigortalının vefat etmesi durumunda, malulen emeklilik aylığı dul ve yetimlerine bağlanıyor.

Emeklilik bekleyenler dikkat – 10 yıl erken emekli olabilirsiniz!

Malulen emeklilik şartlarını kazanmak için vatandaşların bazı özellikleri taşıması gerekiyor. İşte bu haktan faydalanabilmek için uygun görülen o şartlar;

Malulen emekliye ayrılacak olan kişinin ister 4A (SSK) ister 4B (Bağ-Kur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmesi gerekmektedir.

10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.

Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmelidir ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.

4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetleri son vermiş olması gerekir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borçlarının da bulunmaması gerekir.

 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması gerekmektedir.

İşte bu şartları sağlayan bireyler malulen emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik hakkından yararlanabilir.

Emeklilik bekleyenler dikkat – 10 yıl erken emekli olabilirsiniz!

Peki malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor?

Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri)

Epilepsi, Demans, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu, Serebral palsi, Multiple Skleroz (MS), Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Görme azlığı, Retina kanamaları, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Anemi, Kol - bacak gibi organ kaybı, Behçet hastalığı, Gastrointestinal kanamalar, Karaciğer sirozu, Karaciğer nakli, Kalp yetmezliği, Kalp kapak hastalıkları, Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, Solunum sistemi hastalıkları, Kalp nakli, Böbrek nakli, Akciğer nakli, Tüberküloz, AIDS