Deprem Bilimci O İlleri Uyardı!

Deprem Bilimci Naci Görür fay üzerindeki 18 ili uyardı. Faylar çok güçlü, 7 ve üzeri deprem gelebilir. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Deprem Bilimci O İlleri Uyardı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deprem Bilimci Naci Görür fay üzerindeki 18 ili uyardı. Fayların çok güçlü olduğunu söyleyen Görür, 7 ve üzeri deprem gelebileceğini söyledi.

Bursa’da 04.12.2023 tarihinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem ardından Deprem Bilimci Naci Görür X isimli sosyal medya platformundan paylaşım yaparak bilgilendirmelerde bulundu; ‘Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun’ dedi.

Naci Görür; ‘18 il ve çok sayıda ilçe fay hatları üzerinde yaşıyor. Bunlardan biri de Maraş’tı ve Hatay’dı. Şimdi onlar yok. Fay hatları üzerinde yaşayan illerin kaderleri Maraş ve Hatay gibi’ dedi.

İşte fayın üzerinde bulunan o iller; Eskişehir, Denizli, Muğla, Balıkesir, Burdur, Manisa ve Hakkari, Erzincan, Kayseri, Kocaeli, Tokat, Osmaniye, Kahramanmaraş, Bingöl, Konya, Hatay, Erzurum, Aydın illeri.

Bu illerde yaşayanlar fayın üzerinde yaşadığını söyleyen Görür; ‘Hepsinde 7 ve üzerinde deprem oluşturabilecek faylar var’ ifadelerine yer verirken, ‘Buralarda zamanı gelince büyük deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur.’ uyarısında bulundu.