CHP'li Aşkın Genç bombalı terör saldırısını meclise taşıdı

Geçtiğimiz günlerde Develi İlçesinde şehit edilen Veteriner Mikail Bozlağan'ın aracı, teröristler tarafından gasp edilip, Ankara'da bombalı saldırısına ilişkin, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, meydana gelen terör saldırısını meclise taşıyarak, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya yanıtlamasıyla istemiyle soru önergesi verdi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, haberlerinde…

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
CHP'li Aşkın Genç bombalı terör saldırısını meclise taşıdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Develi’de şehit edilen Mikail Bozlağan’ın aracının teröristler gasp edilip Ankara’da saldırıda, bulunulmasına ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yanıtlaması istemiyle 3 soru önergesi verdi. 

Mikail Bozlağan’ı şehit eden teröristlerin aracını gasp ederek Ankara gittiği ve saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenmiş, Mikail Bozlağan'ın cansız bedeni de köy yakınlarındaki boş bir arazide bulunmuştu. Vekil Genç meydana gelen bu terör saldırısının ciddi bir şekilde araştırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün gerçekleşen olayın, Kayseri’de olduğunu öğrenince Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, talimatıyla Kayseri’ye geldiğini kaydeden Genç: ‘Meclisimizin açıldığı ilk gün yaşanan bir terör eylemi var. Ben yaralanan polis memurlarımıza huzurlarınızda Allah'tan şifa diliyorum, Kayseri'de şehit olan hemşehrime tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. Terör eyleminin başlangıcı Kayseri Develi, benim memleketim. O gün de Meclisimizin açıldığı ilk gün. Haberlerden takip ediyoruz, bir süre sonra plakanın 38 olduğunu gördüğümüz zaman daha da dikkatli takip etmeye başladık ve Sayın Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle derhâl Kayseri'ye intikal ettik, olay yerinde vatandaşlarımızla bir araya geldik. Bugün soru önergemizi de verdik Meclise, umarım bu konu detaylarıyla araştırılır, kamuoyunun bilgisine sunulur’ diye konuştu.

‘İhmaller varsa araştırılsın’

Veteriner Mikail Bozlağan’ın, şehit edilmesinde ve Ankara’da yapılan bombalı saldırıda ihmali olanların belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Aşkın Genç: ‘O gün bölgedeki milletvekili arkadaşlarımızla hep beraber cenazeye katıldık, devlet erkânı da oradaydı, en üst düzeyde temsil edildi. Aile mazbut bir aile; emeğiyle geçinen, hayvancılıkla geçinen, veterinerlik yapan bir kardeşimiz, yeni evli, henüz altı aylık da bir evladı var. Gerçekten çok üzücü bir olay ama bu olaydaki ihmaller varsa, sorunlar neyse, nerede hatalar yapıldıysa araştırılması lazım. Ben babayla bizzat konuştum. Akşam saat 21.00 sıralarında olayı jandarma birimlerine ihbar ediyor. O araçla gelen teröristler ertesi gün sabah 09.00’da Ankara'nın göbeğinde, İçişleri Bakanlığı önünde, Meclisin hemen önünde böyle bir eylemi gerçekleştiriyor. Gerçekten çok ciddi araştırılması gereken bir konu…’ ifadelerine yer verdi.

Aşkın Genç, önceki dönem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz’ sözlerini de hatırlatarak şöyle dedi: ‘Bir önceki İçişleri Bakanı "Her bir teröristin ayakkabı numarasına kadar biliyoruz, bilgimiz dâhilinde." diyordu, en azından şu anki İçişleri Bakanının bu konulara daha ciddi baktığını görüyoruz, onun memnuniyetini yaşıyoruz.’ 

‘Ankara giriş çıkışları trafik ekiplerince tespit edilmiş midir?’

Aşkın Genç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya terör saldırısının araştırılmasına ilişkin 3 soru önergesi verdi: 

1- Kayseri İli Develi İlçesinde 30 Eylül 2023 günü meydana gelen ve Mikail Bozlağan isimli şahsın şehit edilmesiyle sonuçlanan terör saldırısına ilişkin, İçişleri Bakanlığı önünde gerçekleştirilen bombalı saldırının öncesinde emniyet birimlerine ulaşmış bir ihbar bulunmakta mıdır? 
2- Teröristlerin, İçişleri Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği saldırıda kullandıkları araca ilişkin, Mikail Bozlağan’ın Kayseri ili Develi İlçesinde öldürülmesinin ardından; Bozlağan’a ait araçla Ankara’ya geldikleri belirlenmiştir. Söz konusu araca dair, Mikail Bozlağan’ın öldürülmesinin ardından herhangi bir kayıp veya çalıntı ihbarı yapılmış mıdır? 
3- Söz konusu aracın, Kayseri’den Ankara’ya seyri sırasında il giriş ve çıkışlarında herhangi bir trafik kontrol noktasından veya Plaka Tanıma Sisteminden geçip geçmediği trafik ekiplerince tespit edilmiş midir?