Başörtüsü ve Dini Bayramlar Yasaklandı!

Tacikistan'da başörtüsü kullanılmasını ve dini bayramların kutlanmasını yasaklayan yeni bir yasa tasarısı onaylandı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'de…

Başörtüsü ve Dini Bayramlar Yasaklandı!

Tasarı, ülkede yaşayan Müslümanların dini pratiklerine kısıtlamalar getiriyor. Bu karar, özellikle ülkedeki İslami kimliğin ve dini özgürlüklerin sınırlanması endişelerine yol açtı. Yasaya göre, başörtüsü ve dini bayramların kutlanması 19 Haziran’da artık yasaklanmış durumda. Yasa çerçevesinde ayrıca Ramazan ve Kurban bayramlarının çocuklar tarafından kutlanması da yasaklandı.

Tacikistan'da bu tür dini özgürlüklerin kısıtlanması, uluslararası insan hakları grupları ve dini liderler tarafından eleştiriliyor ve tartışma yaratıyor. Tacik hükümeti ise bu adımın ülkede birlik ve güvenliği sağlamak amacıyla atıldığını savunuyor.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi tarafından 8 Haziran’da kabul edilen yasa tasarısı, dün Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından imzalanmasının ardından yürürlüğe girdi. Yasa, 'milli değerlerin korunması amacıyla Tacik kültürüne uygun olmayan yabancı kültürlere ait kıyafetlerin giyilmesini, ithal edilmesini, satılmasını ve reklamının yapmasını' yasaklıyor. Yasaya uyulmaması durumunda bireylere 740 dolar, kurumlara ise 5 bin 400 dolara kadar para cezası verilmesi öngörülürken, hükümet yetkililerine 3 bin 700 dolar, dini otoritelere ise 5 bin 60 dolar civarında para cezası verilebilecek.