AK Parti Kayseri sessizliği bozdu - Pınarbaşı olaylarına bakın ne dedi?

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Bahadır'ın dün akşam saatlerinde silahlı saldırıya uğraması ulusal çapta ses getirdi. CHP Kayseri İl Başkanlığı'nın düzenlendiği basın toplantısında yapılan açıklamaların ardından AK Parti Kayseri de sessizliği bozdu. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde...

AK Parti Kayseri sessizliği bozdu - Pınarbaşı olaylarına bakın ne dedi?

Pınarbaşı'da saldırıya uğrayan CHP Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Bahadır başına aldığı sopa darbeleri nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Bahadır'ın sağlık durumu ciddiyetini korurken partiler arasında da gerilim yükseliyor. CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin bazı bürokratların aramamasına sitem ederken AK Parti Kayseri de yazılı açıklama yaptı.

Şerafettin Bahadır'ın 31 Mart yerel seçimlerinde 'topal' şarkısı eşliğinde oyun oynamasıyla MHP Pınarbaşı Belediye Başkan Adayı, Menduh Uzunluoğlu'na gönderme yaptığı düşüncesi dikkat çekti. Silahlı saldırının da bu nedenle gerçekleştiğine dair yorumlar yapıldı.CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin basın açıklamasında bu iddianın yanlış olduğunu Bahadır'ın da bir engeli bulunduğunu ancak yine de Menduh Uzunuoğlu'dan özür dilediğini söyledi.

AK Parti Kayseri sessizliği bozdu - Pınarbaşı olaylarına bakın ne dedi?

Mesele siyasi değil kişisel!

AK Parti kanadından ise açıklama geldi. Açıklamada, seçim eğlencesinin dozunun kaçırıldığı, seçim sonuçlarının siyasi olmaktan çıkarıp kişisel bir meseleye dönüştürüldüğü ifade edildi.

Dozu kaçan kutlamaların politikanın doğasında her zaman mevcut bulunan ve olmazsa olmaz olan rekabetin öfkeye dönüşmesine ve meselenin siyasi olmaktan çıkarak kişiselleştirilmesine sebep olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 'Bilindiği üzere Pınarbaşı'nda 2 Haziran 2024 tarihinde yapılan yerel seçim sonucunda belediye başkanlığı MHP'den CHP'ne geçmişti. Elbette demokratik duruş halkın iradesine rızayı ve sonuçları kabul edip kazananı tebrik etmeyi gerektirir. Ülkemizin demokrasi ve serbest seçim tarihi, siyasi partiler ve adaylar arasında hasımlık değil rekabet olduğuna dair siyasi ve toplumsal bilincin oluşmasını sağlayacak tecrübeyi biriktirmiştir. Bununla birlikte bazen yerel ölçekte de olsa rekabet sınırlarını aşan tavır ve davranışlar gelişmekte, insanların hassas noktalarına dokunan hareketler karşılıklı olarak yapılabilmekte ve bunlar da istenmeyen ve asla tasvip edilmeyen olayların gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Nitekim Pınarbaşı'da yenilenen seçimler sonucunda kazanan tarafta yer alan bir hemşerimizin eğlencenin dozunu kaçırarak seçim sonuçlarını siyasi olmaktan çıkarıp kişisel bir meseleye dönüştürmüş olduğu gözükmektedir. Mevcut haliyle dozu kaçan kutlamalar, politikanın doğasında her zaman mevcut bulunan ve olmazsa olmaz olan rekabetin öfkeye dönüşmesine ve meselenin siyasi olmaktan çıkarak kişiselleştirilmesine sebep olmuş görünmektedir. Dolayısıyla MHP adayının kardeşinin, ağabeyine yapılan 'hakareti' içine sindiremeyip Şerafettin Bahadır'ı yaralamasının, MHP'yle ve siyaset kurumuyla ilişkilendirilmesinin doğru bulmamaktayız.

Neticede bize göre, böylesi üzüntü verici bir hadiseden siyaset üretmeye çalışmak, hiçbir siyasi parti ve şahıs açısından sağlıklı ve doğru bir yaklaşım değildir. Ayrıca bu tür yaklaşımlar, Pınarbaşı ilçemizin sükunetine hizmet etmeyecektir. Beklentimiz, bağımsız yargının olayı bütün çıplaklığıyla ortaya çıkaracağı yönündedir. Hukuka saygılı insanlar olarak kovuşturmanın, soruşturmanın ve yargının sonuçlarını beklemenin en doğru davranış olacağını belirtmek isteriz. Bu vesileyle, hemşerimiz Şerafettin Bahadır'a geçmiş olsun diyor ve bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Ayrıca insanların fiziksel özelliklerinin siyaset malzemesi yapılmasını da çirkin ve etik dışı bulduğumuzu söylemeyi, siyasi ahlak açısından vazife sayarız. Ama hiçbir gerekçenin şiddeti
meşrulaştıramayacağına dair şaşmaz ilke, bizim açımızdan tartışmaya kapalıdır. AK Parti tüm kişi ve kurumlarıyla her daim hakkın ve hakikatin yanında yer alarak Pınarbaşı halkının hukukunu korumaya devam edecektir.'