85 Yıldır Süren Deneyin Sonuçları Dikkat Çekici

Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından başlatılan ve 724 erkekle tam 75 yıl süren deneyin sonucunda 5 veri elde edildi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

85 Yıldır Süren Deneyin Sonuçları Dikkat Çekici

Araştırmacılar 1938 yılında, tarihin en uzun deneyini gerçekleştirmek için ilk adımı atarak hem okuldan hem de çevre bölgelerden topladıkları erkek denekler üzerinde onlarca yıl inceleme yaptılar. 

Harvard’da başlayan araştırma Dr. Arlie Bock'ın önderliğinde tam 75 yıl boyunca sürdü. 724 erkek denekle süren deneyde araştırmacılar, deneklerin seçilirken fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı ve güçlü olmalarına özen gösterildi. Harvard Üniversitesi'nin 268 lisans öğrencisiyle başlayan bu deneye 'The Grant Study' adı verildi.

85 Yıldır Süren Deneyin Sonuçları Dikkat Çekici

Deneye aradan beş sene geçtikten sonra gelir durumu düşük erkekler de dahil edilerek çeşitlilik elde edilmiş oldu ve bu deney The Gluek Study adlı çalışmayla birleştirildi. 

Araştırmacılar Neyi Aradılar?

75 yıl boyunca deneklere psikolojik, fiziksel birçok alanda sayısız testler yapıldı. Yıllarca gözlem altında tutulan kişilere düzenli IQ testleri yapıldı. Tüm deneklere aile ilişkileri hakkında belirli periyodlarda detaylı sorular soruldu ve hepsi kayıt altına alındı. 

724 denekle başlayan bu deney zamanla evlenen yuva kuran ve çocuk sahibi olanların da aileleri deneye dâhil oldular. 

85 Yıldır Süren Deneyin Sonuçları Dikkat Çekici

1938 yılında başlanan ve hala devam ettirilen bu deneyde, araştırmacılar 'mutlu bir yaşamın formülü' aradılar. Araştırmanın amacı, dünyanın genelindeki uyumsuzluğu hafifletmeye yardımcı olmak olarak kayıtlarda yer alıyor.
'Bir hayatı iyi yapan şey nedir?' sorusuna cevap bulmak için yıllardır deney yapan araştırmacıların ulaştıkları beş ana sonuç oldu. Milliyet’in haberine göre, işte 85 yıldır sürdürülen bu deneyden elde edilen sonuçlar;

1- Alkol zararlı bir maddedir,

Çalışmadan elde edilen ilk sonucun bu şekilde çıkmasının sebebi denekler içerisinde eşinden boşanan kişilerin çoğunun boşanma sebebi alkole olan bağımlılıklarıydı. Bu sorunu takip eden tütün kullanımı da tıpkı alkol kadar mutluluğu olumsuz yönde etkileyen bir faktör olarak görüldü.

2- Finansal başarı kişinin zekasına değil, kurduğu sıcak ilişkilere bağlıdır,

Denekler içerisinde IQ'su 110-115 aralığında olan erkekler ile IQ'su 150'nin üzerinde olan erkeklerin kazandıkları gelir arasında önemli bir fark yoktu. Ancak sosyal ilişkileri daha sıcak olan erkekler olmayanlara kıyasla daha çok para kazandıkları ve iş hayatında daha başarılı oldukları görüldü.

3- Siyasi görüş cinsel hayatı etkiliyor

75 yıl süren çalışmada elde edilen bir başka sonuç ise siyasi görüşün cinsel hayatı etkilediği yönünde oldu. Muhafazakar görüşte olan erkeklerin 68 yaşında cinsel hayatları son bulurken, liberal erkeklerin cinsel aktifliğinin 80 yaşına kadar sürdüğü görüldü.

85 Yıldır Süren Deneyin Sonuçları Dikkat Çekici

4- Çocukken annesiyle sıcak ilişki kuran yetişkinlikte daha mutlu oluyor

Çocukluk döneminde annesiyle sıcak ilişki kurabilmiş denekler yetişkinlik döneminde, diğerlerine kıyasla çok daha fazla para kazandı. Annesiyle iyi ilişki kuramamış deneklerin yaşlandıklarında bunama gibi sorunlarla mücadele ettikleri görüldü.

5- Çocukluk çağında babasıyla iyi ilişki kuranlar daha korkusuz

Çocukluk çağında babasıyla iyi ilişki kurabilmiş denekler yaşamları boyunca daha az kaygılı ve korku dolu oldular. Yaşadıkları her andan zevk almayı bildiler ve yaşlandıklarında hayattan aldıkları haz oldukça yüksekti.
Deney ilk olarak Dr. Arlie Bock önderliğinde başladı. Bock, projeye o dönemin mağaza zinciri patronlarından WT Grant'ı da ortak etti. Ancak yıllar içinde deneye olan istek ve heyecan azalınca WT Grant ve Dr. Bock çekildi. Deneyin başına George Vaillant geldi. Vaillant ile deney yeniden hareketlendi.

Yapılan bu deney, en uzun süreli kesintisiz boylamsal çalışma rekorunu elinde tutan çalışma olarak rekoru elinde tutmaktadır.