2024 Yılı Ramazan Fitresi Belli Oldu

Ramazan ayı yaklaşıyor. Fitre Ramazan ayında verilmesi gereken vacip bir sadaka çeşididir. Efendimiz (s.a.v) hür-köle, büyük-küçük, kadın-erkek her Müslüman için fitre verilmesi gerektiğini dile getirmiştir. Diyanet'in açıklamış olduğu duyuruda 2024 yılı Fitre miktarı belirlendi. Peki fitre ne kadar oldu? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde...

2024 Yılı Ramazan Fitresi Belli Oldu

Ramazan ayı yaklaşıyor. Fitre Ramazan ayında verilmesi gereken vacip bir sadaka çeşididir. Efendimiz (s.a.v) hür-köle, büyük-küçük, kadın-erkek her Müslüman için fitre verilmesi gerektiğini dile getirmiştir. Diyanet'in açıklamış olduğu duyuruda; 2024 yılı Fitre miktarı belirlendi.

Kurul tarafından yapılan açıklamada, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantıda 2024 yılı Ramazan ayı için fitre miktarının belirlenmesi hususunun görüşüldüğü belirtildi. Toplantı sonrası alınan kararların yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi; 'Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir.'

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre miktarını 130 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Fitre Nedir?
Fitre; halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
Fitre Kimlere Verilir?
Fitre, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fitre sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır.

Fitre Ne Zaman Verilir?
Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi uygun kabul edilmiştir.